Rodičem se člověk nerodí, ale stává. Jak dítě vychovat, aby nebylo rozmazlené? Je třeba zavést určitá pravidla a omezení

Fotografie: Freepik

Jak se projevují rozmazlené děti?

Velmi moderní pojetí výchovy ve stylu „dělej si co chceš, jsi přeci osobnost“ není příliš vhodné, tvrdí odborníci. Dítě potřebuje jasné hranice a jistý řád. Pokud mu všechno dovolíte, rozmazlíte ho. Poté se může projevovat následujícími způsoby:

  • Dítě je věčně nespokojené a chce víc. Dali jste svému potomkovi to, co si přál, a přesto se rozčiluje a není spokojený? Potom jste si ho pravděpodobně rozmazlili.
Fotografie: Freepik
  • Objevuje se i evidentní sebestřednost. Dítě se zajímá jen o sebe. Stává se z něj jakýsi „jájínek“. Slovo „já“ je u něj velmi zastoupené.

  • Když dítě nedostane, co chce, projevuje se velmi hlasitě a vzteká se. Jedním z projevů rozmazlenosti je i vzdorovitost a paličatost. Nekoupili jste potomkovi vysněnou hračku a on se čílí a válí po zemi? Je na čase říct „dost“!
  • Slovo „ne“ dítě nezná a nepřijímá jej. Nikdy však není pozdě svou ratolest naučit, co může a co nikoliv. Vy jste rodiči, kteří určují pravidla. A přesně ty děti potřebují.
Fotografie: Freepik

Naučit se říkat „ne“ je náročné, ale nezbytné

Odborníci apelují na rodiče, aby se skutečně ono „ne“ naučili říkat dětem už v útlém věku. Ne všechno je dobré potomkům povolovat. Matka nebo otec si tak vypěstuje přirozenou autoritu a později nebude mít problém děti usměrnit. A jak to vlastně říct? Řídit byste se měli údajně podle těchto dvou kroků:

  • Důrazně zakažte svému dítěti to, co nesmí a dívejte se mu přitom zpříma do očí.
  • Vysvětlete následně svému potomkovi, proč danou věc nesmí dělat. Zdůvodnění je důležité.
Fotografie: Freepik

Jakým chybám se ve výchově vyhnout?

A nyní se pojďme podívat na to, jaké nejčastější chyby dělají rodiče při výchově svých potomků:

  • Dítě nemá žádné povinnosti v domácnosti. Vhodné je totiž potomka začlenit do domácích prací, anebo aspoň apelovat na to, aby si uklidil pokojíček. Pakliže po dítěti budete permanentně všechno uklízet, bude to brát jako samozřejmost a stane se z něj neskutečný „bordelář“. Podílení se na údržbě domácnosti je velmi prospěšné i co se týká budoucího života malého človíčka.
  • Děti nemají nad sebou dohled dospělého člověka a jsou často samy doma. V případě, že jsou matka i otec významně zaneprázdnění prací, mohou častěji nechávat své odrostlejší ratolesti samotné v domově. To ale není vhodné. Neblahý vliv může mít i frekventované hlídání babičkami a dědečky. Potomek může ztratit respekt vůči rodičům a přeroste přes hlavu.
  • Rodiče nedbají na dodržování pravidel u svých dětí. Zakázali jste svému potomkovi mlsat čokoládu před obědem, ale čas od času uděláte výjimku a mávnete nad tím rukou? Nedůslednost se vám může postupem času dost vymstít. Trvejte na svém a neustupujte.

Zdroj: Kidshealth