Rodinný pes objevil detail, který sedmiletému chlapci zachránil život. Naštěstí se nenechal paničkou odbýt

Fotografie: Kreuzschnabel / Creative Commons / Attribution 2.0

Tento černý labrador funguje jako záchranář. Je vycvičený k tomu, aby rozpoznal kolísající hladinu krevního cukru v krvi. Malému chlapci tak zachránil život – a ne poprvé.

Cukrovka je zákeřné onemocnění, které je potřeba hlídat. U pacientů totiž může velmi rychle dojít k život ohrožujícímu stavu a je potřeba jednat rychle. Tato rodina má však velkého pomocníka, jenž dokáže rozpoznat, kdy je život jejich dítěte v ohrožení. Maminka se podělila o příběh z nedávné noci, kdy její syn mohl zemřít, nebýt tohoto pozorného pejska.

Monitor ukazoval hodnotu v normě

Malému Lukovi byla cukrovka 1. typu diagnostikována ve dvou letech. V rodině nebyl nikdo s tímto typem cukrovky, a tak se rodiče museli postupně naučit vše, co je potřeba ke zvládnutí této život ohrožující nemoci. Zákeřná může být právě v tom, že pacient může zemřít náhle. Někteří totiž nevykazují žádné fyzické známky hypoglykemie, přestože je hladina jejich cukru velmi nízká. Pokud se hypoglykemie včas neodhalí, může pacient zemřít. A to často právě ve spánku.

Tu noc spal malý Luke vedle své maminky jako obvykle. Byl připojen na monitor, který hlídá hladinu cukru v krvi. Černý labrador Jedi náhle vyskočil a začal tropit hluk. Když viděl, že spící matka nereaguje, doslova na ni skočil a snažil se ji probudit. Maminka Dorrie rozespale zkontrolovala monitor a vše se zdálo v pořádku.

Pes se paničkou nenechal odbýt

Jedi byl však neodbytný, stále dokola skláněl hlavu, což mělo být znamením, že chlapec má nízkou hladinu cukru v krvi. Dorrie tedy vstala a píchla Lukeho do prstu, aby si ověřila hladinu cukru z jeho krve. Jaký to byl šok, když glukometr ukázal číslo 57. To je velmi nízká hodnota a je potřeba pacientovi okamžitě podat cukr.

černý labrador
Fotografie: Freepik

Díky Jedimu se tak povedlo Lukeho zachránit, protože je dost možné, že by do rána nepřežil. Dorrie na svém facebooku zveřejňuje mnoho podobných situací, kdy Jedi chlapci zachránil život. Nikdy tak nelitovala, že investovala čas do jeho výcviku a sama ho naučila čichem rozpoznávat hladinu cukru v krvi.

Jak psi dokážou rozpoznat změny hladiny cukru v krvi, se neví

Dnes je labradorův čich spolehlivější než všechny měřící přístroje, a rodina tak může být mnohem klidnější, když ví, že Jedi je poblíž chlapce a vždy vycítí nebezpečnou situaci. Nehne se od něj na krok, doprovází ho i do školy nebo k lékaři. Ti dva mají mezi sebou mimořádně láskyplné pouto, které se hned tak nevidí.

Pro vědce je dodnes stále záhadou, z čeho vlastně psi dokážou poznat pokles nebo nárůst hladiny cukru v krvi. Je to pach potu, dechu, nebo cítí nějaký hormon? To se zatím neví. Jejich čich je však neomylný. Vycvičit takového psa je však velmi nákladné a výcvik může trvat i několik let. Maminka Dorrie tady vzala iniciativu do svých rukou a psa dokázala vycvičit sama.

Zdroj: CBS News