Pes neustále a nekontrolovaně kýchal. Veterináři rychle odhalili důvod a varují ostatní páníčky

Fotografie: Public Domain

Období květu je pro mnohé nejen dobou obdivu krásy přírody, ale také nežádoucích alergických účinků. Některé rostliny mohou představovat hrozbu nejen pro člověka, ale i domácí zvířata.

V kontextu tohoto problému se nedávno uvedl příběh ze života psa, jenž je členem sboru hasičů, ale bohužel jednu dobu nemohl plnit své povinnosti jako obvykle. Příčinou bylo jeho neustálé kýchání. Při hledání podrobnější diagnózy a řešení problému se jeho páneček vydal ke specialistům z Univerzitního centra veterinárního lékařství. Jak se ukázalo, zdroj problému, který pejska postihl, může představovat hrozbu i pro ostatní psy.

Něco mu uvízlo v nosu

Po provedení podrobného endoskopického vyšetření veterináři u psa diagnostikovali zaražený kus obilného klasu v nosu. Byl zodpovědný za neduhy psa. Lékaři tedy tohoto nenápadného vetřelce odstranili a pejsek se mohl vrátit do aktivní služby s hasiči. Mezi komentujícími uživateli internetu mnozí přiznali, že sami museli čelit podobnému problému. Svým mazlíčkům museli vyndávat buď chlupy z nosu či uší, nebo jiné formy drobných věcí, které se do těchto otvorů vejdou.

Jaké signály u domácího mazlíčka sledovat

Klasy jsou specifické formy květenství charakteristické pro mnoho druhů obilovin a trav. Jejich stavba je suchá, ostrá a jednotlivé kusy mohou snadno uvíznout v srsti zvířat, někdy dokonce proniknou do nosu, uší, tlapek nebo očí. V případě ucha nebo nosu však mohou způsobit intenzivní kýchání nebo svědění. V některých případech může zvíře dokonce začít naklánět hlavu na stranu ve snaze zmírnit nepohodlí.

Pokud se stébla dostanou k tlapce, můžete v tomto místě pozorovat intenzivní olizování psa, v krajním případě i kulhání. V tomto případě lze problém většinou vizuálně vypozorovat a odstranit ho svépomocí. Lze tedy usoudit, že pravděpodobně největším problémem je případ, kdy bodec klasu skončí v dýchacím traktu. To může to vést k vážným infekcím, které, pokud se neléčí, mohou být pro vašeho mazlíčka smrtelné.

Vždy hlavně jednejte včas

Pokud se vám zdá tento případ trvalý, ihned kontaktujte svého veterináře. Mějte ale na paměti, že i když je problém odstraněn, na místě může zůstat malá rána, což také vyžaduje správné ošetření, aby se zabránilo infekci. Kvůli tomu je klíčové sledovat zdraví a chování svých mazlíčků, zejména během a po procházkách v místech, kde roste tráva nebo obiloviny.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]