Pivo si v Čechách dopřává velká část lidí. Buď jím zapíjí chutné pokrmy, nebo jej konzumují jen tak při posezení s přáteli. Někteří odborníci tvrdí, že tento alkoholický nápoj je velmi kalorický, ovšem má i nespočet zdravotních přínosů, samozřejmě při přiměřeném popíjení.
Historie pivního moku a jeho současná podoba
Pivo jako alkoholický nápoj má svůj původ v jižní Mezopotámii. S rozmachem pivovarnictví je pak spojeno Bavorsko. V dnešní době se produkuje několik druhů pivního moku. Natrefit tak můžete v různých částech světa na pivo světlé, tmavé nebo speciální. Podle množství alkoholu se také liší jeho stupeň. Oblíbený nápoj se vyrábí primárně z chmelu, obilného sladu, pivovarských kvasnic a vody.
Jaké zdravotní přínosy má pití piva?
Nyní se pojďme podívat na to, jaké zdravotní přínosy má pití piva všeobecně:
- Pivní mok obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek. Najdete v něm například vitamín B9 a také fosfor, hořčík, vápník, draslík. Součástí piva je údajně i antioxidant zvaný xanthohumol, jež pochází z chmelového květu.
- Pivo má pozitivní vliv na kardiovaskulární aparát. Musíte jej konzumovat ovšem mírně až středně, aby bylo prospěšné pro zdraví. Jistá španělská studie přišla s tím, že popíjení pivního moku sníží riziko rozvoje srdečních chorob. Kromě jiného může snižovat i zánětlivé biomarkery.
- Francouzští vědci také přišli se zjištěním, že pití piva v rozumném množství může pomoci přecházet vzniku cukrovky. Avšak s tím je samozřejmě spojen i zdravější životní styl, tj. pravidelný pohyb, zdravá strava a eliminace stresu.
- Pití pivního moku dle vědců z Bostonu může pomoci předcházet i vzniku cévní mozkové mrtvice, a to zejména u žen. Pravidelně se doporučuje vypít pouze sklenici piva.
- Pivo stimuluje funkci ledvin. Má totiž diuretické (odvodňovací) účinky. Nápoj obsahuje dle všeho značné množství vody, proto nutí častěji k močení.
- Studie provedená v roce 2009 také prokázala, že pití piva může zvýšit hustotu kostí a tím předejít například osteoporózám u žen. Mohou za to fytoestrogeny a také křemík. Tyto látky jsou obsažené v pivním moku.
- Máte poslední dobou stresové období a nemůžete kvalitně spát? I s tímto pomůže skvěle pivo. Díky obsahu látky zvané lupulin má uklidňující a relaxační účinky.
Mýtus spojený s pivním mokem: Je kalorický a kvůli němu se dělá „pivní mozol“
Často se hovoří o tom, že pivo je velmi kalorické, tudíž byste ho neměli konzumovat, pokud chcete hubnout. Obecně ale záleží na tom, jaký stupeň pivního moku si dopřejete. Klasické světlé pivo, které má 10° obsahuje zhruba 37 kalorií na 100 ml. Oblíbená pivní „dvanáctka“ doplní 44 kcal na 100 ml. Nejméně kalorické je pak nealkoholické pivo s 26 kcal na 100 ml. A nejvíce kalorií přijmete vypitím vysoce stupňového piva, tj. 62 kcal na 100 ml. Pakliže tedy chcete držet linii, měli byste maximálně konzumovat „desítku“ nebo pivo nealkoholické.
Zdroj: Healthline