Natočil zahradní jezírko. Plave v něm bezhlavá ryba, které zcela chybí přední část těla

Fotografie: Lotus Head / Creative Commons / Attribution 3.0

Příroda člověka neustále udivuje. Kromě své rozmanitosti také často neuvěřitelnou dovedností zvířat přežít v naprosto šílených podmínkách a situacích.

O zvířatech a ptácích se obecně tvrdí, že jsou požehnaní mnohem ostřejšími smysly, než si může kdy představit jakýkoli člověk. Současně dovedou také přežít navzdory mnoha zraněním, ztrátě končetin nebo podobným problémům. Například některé druhy červů naprosto netrápí, když je přeříznete na dvě poloviny, lhostejno přitom, jakým způsobem. Existuje totiž vysoká šance, že se oba zbytky začnou pohybovat jako zcela kompletní jedinec.

Střípek z katastrofy

Jedním z případů podobného přežívání byla rybka v jednom jezírku. Několik dní před tím, než 24. prosince 2004 udeřila v Indickém oceánu tsunami, se z pobřeží stáhlo hodně zvířat a usadila se v mnohem vyšších polohách. Destrukce pak zasáhla Indonésii, Srí Lanku, Indii, Maledivy a části Thajska. Sociální sítě následně ovládlo video s rybou, které při plavání nijak nevadila prostá skutečnost, že vůbec nemá hlavu.

Pro pobřeží Indického oceánu znamenal tento den naprostou apokalypsu. Zatímco si většina Čechů připomínala druhý svátek vánoční se svými blízkými, po celém světě kolovaly naprosto děsivé záběry. Mělo to na svědomí podmořské zemětřesení se silou 9,2 stupně Richterovy škály. To nahnalo k pobřeží vlny, jejichž výška přesáhla 30 metrů. Dle expertů tak šlo o největší tsunami, jaká se na planetě vyskytla za posledních 600 let.

Vodní apokalypsa u mnoha dveří

Celkový počet obětí (o kterých se ví) překonal 230 tisíc. Další dva miliony lidí pak vlny připravily o jejich domovy. Epicentrum otřesů se nacházelo 30 kilometrů pod dnem moře, konkrétně i severního cípu ostrova Sumatra. Thajsko vyvolaná vlna zasáhla asi za 50 minut, Srí Lanku po 2 hodinách, Indii za další 2–3 hodiny. Ve větší či menší míře tak katastrofa zasáhla dohromady 10 asijských a také 5 afrických států.

Už v oblastech severní Sumatry dosahovala vlna výšky 17 metrů, což platilo i pro Nicobarské a Andamanské ostrovy. Nejvyšší body pak dosahovaly dokonce 33 metrů. Celková katastrofa byla umocněna skutečností obrovských veder ve stejné době. Ve stínu dosahovaly teploty i 45 stupňů Celsia. Dostavil se tak velmi rychlý rozklad těl, která musela být umístěna do chladicích kontejnerů. Ani čidla na mořském dně tentokrát zkáze nezabránila.

Zdroj: Arynews

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*