Její dcera by se ledviny skrze čekací dobu asi nedožila. Matka neváhala a sama se stala dárcem

Fotografie: Downtowngal / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Snad každá matka by pro své dítě udělala první poslední. Obzvlášť pokud je život a zdraví dítěte v jejích rukou. Tato maminka neváhala ani chvíli, aby dceru zachránila.

S vážnou nemocí vlastního dítěte se jen těžko smiřuje. Někdy pro něj rodiče nemohou udělat nic jiného než je podporovat a s láskou o ně pečovat. V některých situacích však mohou udělat mnohem více. Stejně jako tato maminka 24leté dcery, která neváhala a darovala jí svou ledvinu. Jejich vzájemné pouto se tak ještě více posílilo.

Lékař ji kontaktoval pár dní před svatbou

24letá Anna Harlow z americké Iowy měla opravdovou smůlu. Právě vrcholily přípravy její svatby a ona se nesmírně těšila na nejkrásnější den v životě. Pár dní před svatbou však dostala od lékařů zdrcující zprávu. Chronické onemocnění ledvin postoupilo do 5. stupně renálního selhání. To znamenalo jediné – okamžitou dialýzu a co nejrychlejší transplantaci ledviny.

Anna však později médiím řekla, že si touto zprávou nechtěla pokazit svůj svatební den. Nikomu tak o tom neřekla. Po obřadu však musela s pravdou ven. Líbánky, které novomanželé plánovali na pláži v Alabamě, nakonec strávili v nemocnici. Dialýza byla nutná třikrát týdně a Anna musela držet přísnou dietu, aby její ledviny nebyly zatěžovány.

Okamžitě byla také zařazena na seznam čekatelů na novou ledvinu. Jak takový program probíhá, se můžete podrobně dočíst na stránkách IKEMu, kde mají s transplantacemi bohaté zkušenosti. Zatímco v Americe by Anna čekala na ledvinu 3–5 let, u nás je to pouhých 90 dní. I to byl jeden z důvodu, proč začali lékaři hledat dárce mezi Anninými příbuznými. Transplantace od cizího dárce by se nejspíš nedožila.

dětská chůva

9měsíční dceři zbýval rok až dva života. Byla vážně nemocná, ale chůva jí věnovala život

Dárce žije jen s drobnými omezeními

Shoda se nakonec našla u čtyř lidí, kteří se nabídli Anně ledvinu darovat. A jednou z nich byla i její matka. Transplantace proběhla úspěšně a Anna je tři měsíce po operaci v pořádku. „S jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, jedna ledvina zastane veškerou funkci,“ dočtete se na stránkách Urologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni.

To však platí pro živé dárce. Přijatá ledvina funguje v průměru 14 let. Jakmile začne orgán selhávat, musí se pacient opět zapsat na seznam čekatelů. „Život je opravdu krátký. Nikdy nevíte, jaké lidi kolem sebe máte, dokud se něco nestane,“ řekla reportérce Anna a vděčně se podívala na svoji maminku. Toto je krásný příběh mateřské lásky, ale co mě překvapuje ještě více, je skutečnost, že někteří lidé jsou ochotni darovat ledvinu i úplně cizímu člověku, jak jsme na SvětěKreativity nedávno psali.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*