Varovné signály špatné funkce ledvin. Věnujte pozornost specifickým otokům, únavě i barvě moči. Tímto vás tělo žádá o okamžitou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Poškození ledvin se může na těle projevit několika způsoby. Je třeba věnovat těmto varovným signálům zvýšenou pozornost, říká lékařka Carissa Stephens.

Tělo je složitý, ale inteligentní mechanismus, který nás může upozornit na zdravotní problémy ještě dříve než návštěva u lékaře. Je důležité o něj nejen dobře pečovat, ale také naslouchat jeho signálům, které k nám vysílá a upozorňuje nás na potíže. Dnes se budeme soustředit především na zdraví našich ledvin. Zde je seznam varovných příznaků naznačujících, že je jejich funkce narušena a nepracují tak, jak by měly.

Oteklá místa na těle

Poškozené ledviny často způsobují otoky na různých částech těla, zejména ale u kotníků a chodidel. Děje se tak proto, že snížená funkce ledvin může vést k zadržování sodíku. Stejně tak si můžete všimnout váčků kolem očí, to je známkou vysoké ztráty bílkovin v moči. Celkově budete mít pocit, že se zvětšujete a vaše tělo svým způsobem, jako kdyby bobtnalo.

Fotografie: Freepik

Jste bez energie

Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, jenž je tvořen především červenými krvinkami. Ty, jak víme, jsou důležité k zásobování těla kyslíkem a energií. Jakmile ale naše ledviny nedělají svou práci dobře, v krvi se začnou hromadit toxiny, nečistoty a škodlivé látky, kvůli čemuž je tvorba červených krvinek snížena. A kde není energie, je únava a slabost.

Časté močení a krev v moči

Cítíte-li častější nutkání navštěvovat toaletu, může se jednat o příznak onemocnění ledvin. Když je ledvinový filtr poškozen, může se zvýšit nutkání k močení. Stejně tak je potřeba kontrolovat barvu moči. Pokud je zarudlá, je možné, že se v ní vyskytuje krev. K tomu dochází tehdy, když krvinky začnou prosakovat do moči.

Fotografie: Freepik

Krvi v moči je vždy potřeba věnovat zvláštní pozornost, kromě špatné funkce ledvin může značit i nádorové onemocnění, ledvinové kameny nebo infekci. Co se týká moči, je potřeba všímat si i výskytu pěny. Pokud v toaletní míse zahlédnete nadměrné množství bublin a musíte několikrát spláchnout, aby zmizely, je čas navštívit lékaře. Pěna je totiž ukazatelem přítomnosti bílkovin v moči.

Svědivá pokožka a svalové křeče

Vzhledem k tomu, že jedna z hlavních funkcí ledvin je zajišťování vyvážené hladiny tekutin a minerálů v těle, suchá a svědivá kůže může znamenat, že ledviny vypovídají službu. Svalové křeče zase varují před selháním ledvin. Nerovnováha elektrolytů může být jeho důsledkem. Například nízká hladina vápníku vede ke svalovým křečím, zejména v nohách.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]