Toto jsou nebezpečné signály, kterým se vás tělo varuje před problémy se štítnou žlázou. Rozhodně je musíte zachytit včas!

Příznaky problémů štítné žlázy

Pokud na sobě pociťujete tyto příznaky, neodkládejte návštěvu svého praktického lékaře. Může se totiž jednat o problémy se štítnou žlázou.

Štítná žláza je sice malý, ale za to velmi důležitý orgán, který se nachází v krku těsně pod hrdlem – velikostně se pohybuje obvykle kolem 5 centimetrů na délku, 6 centimetrů na šířku a 1 až 2 centimetry na tloušťku. Jejím úkolem je zejména regulace hormonů, což se následně odvíjí také na váze jedince. Mimo to však také reguluje tělesnou teplotu, metabolismus a především srdeční tep. Pokud na sobě pociťujete níže uvedené příznaky, mohli byste se potýkat se závažnými problémy.

Nesprávná funkce štítné žlázy

Štítná žláza zastává mnoho důležitých funkcí v lidském těle a je zodpovědná za různé procesy. Problém však nastává, pokud je tento orgán pod nebo nadměrně aktivní – produkuje totiž životně důležité hormony, které ovlivňují téměř celý chod organismu. Jedná se o závažný problém, který je zapotřebí řešit ihned. Níže se proto můžete podívat na nejčastější příznaky, které mu následují.

  • Pocit deprese nebo rozrušení
  • Nevysvětlitelné přibírání nebo hubnutí
  • Pocit chladu přesto, že je venku teplo
  • Neustálá únava, i když hodně spíte
  • Ztráta chuti na sex
  • Agresivita, vztek a netrpělivost
  • Vypadávání vlasů
  • Suchá a svědivá kůže
  • Častá zácpa

Štítná žláza

Když štítná žláza produkuje příliš málo hormonů

Mezi nejčastější problémy se štítnou žlázou patří její nedostatečná produkce hormonů. V takovém případě tělo přechází do nízkoenergetického režimu a tím se také snižuje metabolismus jedince. Tento stav se nazývá hypotyreóza a je nejčastěji léčen doplňky tyroxinu (hormon obsahující jód).

Když štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů

Pokud štítná žláza produkuje naopak příliš mnoho hormonů, metabolismus těla se zrychluje a organismus začíná více spalovat. Tento problém může vést také k vysokému tepu, bušení srdce a zvýšenému metabolismu. Postižený pak také špatně spí, pociťuje neustálou nervozitu a třepot. Onemocnění se odborně nazývá hypertyreóza a jeho příznaky se nejčastěji léčí radioaktivním jódem, případně lze operovat celou žlázu nebo její část

Štítná žláza bolest

Onemocnění štítné žlázy lze snadno diagnostikovat krevním testem. Pokud tedy máte podezření, že se s ním potýkáte i vy, rozhodně neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vám nejprve provede prohlídku vašeho krku a poté krevní testy ke stanovení hladin TSH spolu s hormony štítné žlázy, aby se potvrdilo, jaké jsou její hladiny. V případě však, že onemocnění rozpoznáte včas a zavedete některé změny ve svém životním stylu, můžete zmírnit jeho příznaky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*