Skvrny na oblečení aneb jak zabránit bílým skvrnám na oblečení od antiperspirantů

Je ráno a máte naspěch. Takže vykonáte veškerou ranní hygienu, natřete nebo nastříkáte do podpaží antiperspirant a oblékáte se. V tom si všimnete, že se na vašem oblečení nacházejí bílé fleky. Jsou to pozůstatky nezaschlého antiperspirantu.

Antiperspiranty často obsahují chemikálie (soli hliníku), jež redukují pocení i vznik nepříjemného zápachu. Mimo to mohou být oním zdrojem bílých skvrn na oblečení. Fleky na oblečení vznikají z několika důvodů. Většinou se jedná o spojení mazu, hliníkových solí a pracího prostředku. Žluté fleky na bílém tričku vznikají však i tehdy, když žádný antiperspirant nepoužíváte. Je to tím, že se kožní lipidy spojí s nečistotami a fleky jsou na světě. Nicméně zpátky k antiperspirantům.

Když otevřete svůj šatník a spatříte především černé, tmavě modré a jiné tmavé oblečení, pak asi pochopíte, že bude takové oblečení náchylné na vznik bílých skvrn. Vybírejte tedy antiperspirant tak, aby odpovídal vašemu typu oblečení a bylo na něm uvedeno, že nedělá bílé fleky. To však nebude naše jediná rada. Pojďme se podívat na to, co ještě můžete v tomto případě učinit.

  • Hledejte výrobky, které neobsahují hliníkové soli
  • Po použití antiperspirantu počkejte, až je suchý – teprve pak se oblékněte a ujistěte se, že nemáte v podpaží nános bílého povlaku
  • Vyhněte se antiperspirantům typu pevné tyčinky – mají tendence se rozpadat a vločkovat
  • Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, použijte přechodně vložky do podpaží. Ty jsou sice určeny lidem, kteří se hodně potí a chtějí zabránit kruhům od potu, ale bezvadně poslouží i jako ochrana proti flekům od antiperspirantu. Později je pak vyjměte a vyhoďte

Jak odstranit skvrnu z oblečení?

  • Než hodíte tento kus oděvu do koše s prádlem, utřete navlhčeným hadrem postižená místa, než se hliníková sůl zažere do vlákna oděvu. Případně přemáchejte ručně a nechte uschnout, pak teprve dejte oděv do koše s prádlem.
  • Zjistíte-li během oblékání, že se antiperspirant dostal na oblečení, očistěte jemně skvrnu smotanými dámskými punčochami. Ideálně dřív, než stihne skvrna zaschnout.
  • Jestliže skvrna není čerstvá a zůstala i po vyprání, vyčistěte místo bílým octem. Ocet nejdřív vyzkoušejte na kousku látky. Pokud látce nevadí, nechte ho na skvrně působit několik hodin. K čištění použijte starý zubní kartáček. Oděv nedrhněte silně.
  • Pořiďte si šikovného pomocníka – odstraňovač skvrn z oblečení. Ten se doma vždy hodí.

Obrázek: tide