Nevidomý muž měl pocit, že je na svých cestách do práce někdy ignorován a lidé se k němu chovají hrubě. Svá podezření si chtěl potvrdit, a tak připevnil na svého psa kameru.
Zdraví lidé asi nemají ponětí, jaké to pro nevidomé nebo jinak handicapované lidi musí být těžké, pokud se pohybují ve městě plném lidí. Jak uvedl web Newly, jeden nevidomý muž z Londýna udělal malý pokus. Chtěl se přesvědčit, jak na něj lidé reagují. Měl totiž určitá podezření, ale vždy se mohl jen domýšlet. Kamera na zádech jeho asistenčního psa odhalila, že ne každý je na handicapované lidi milý.
Po zážitku na eskalátorech jí dal kameru
Amit Patel žije a pracuje v Londýně. O svůj zrak přišel až v dospělosti kvůli onemocnění rohovky. Jeho oči tak částečně nahradil asistenční pes Kika. Zlatý retrívr je opravdu dobře vycvičený a bezpečně Amita provádí ruchem velkoměsta. Ne vždy však jde všechno tak hladce. Amit se rozhodl umístit na Kiku GoPro kameru, aby mohl záběry přehrát své manželce a potvrdit si nebo vyvrátit podezření, že zdaleka ne všichni se k nim chovali ohleduplně.
Rozhodl se tak po incidentu na eskalátorech do metra: „Mají spoustu místa, aby nás obešli, ale zdá se, že si myslí, že je zábavné vrazit do slepého člověka. Kika vždy sedí po mé levé straně, takže často blokujeme eskalátor, a lidé ji šťouchají taškami a deštníky, aby uhnula z cesty,“ cituje Amita web LoveThisPic. Jedna žena po něm dokonce chtěla, aby se omluvil za to, že všechny zdržuje. Když se jí zeptal, jestli se má omluvit za to, že je slepý, řekla, že ano.
Pracovníci domácí péče překvapili svého klienta. Osamělý slepý muž slavil Vánoce poprvé po 15 letech
Další potíže řeší nevidomí i na chodnících
Na záběrech z kamery se některá jeho podezření potvrdila. Jeho manželce opravdu nebylo příjemné některé záběry sledovat. Třeba když se snažil dovolat pomoci zaměstnanců na nádraží, protože potřeboval poradit s nalezením správného vlaku. Ze záběrů je patrné, že se zaměstnanci věnují někomu jinému, zatímco Amit na sebe hlasitě upozorňuje. Těžko však říct, zda jej ignorují záměrně, nebo si ho prostě jen nevšimli.
Jiná žena v metru zase položila vedle sebe na sedadlo tašky, aby si Amit nemohl sednout. Zdá se, že někteří lidé opravdu využívají toho, že Amit nevidí, co dělají. A to je opravdu smutné. Dalším problémem jsou neustálé překážky a parkující auta na chodnících, které musí Kika složitě obcházet nebo přejít na druhou stranu, což může být v silném provozu vždy nebezpečné.
Další věc, na kterou si lidé s asistenčními psy stěžují, je omezený přístup do různých budov, včetně restaurací. Ačkoliv asistenční pes by měl být vpuštěn všude, v praxi tomu tak zdaleka není. Ve videu níže se můžete podívat na některé pořízené záběry. Na Světě Kreativity si také můžete přečíst, jakým požehnáním jsou pro handicapované lidi asistenční psi. Zdraví lidé by opravdu měli projevovat více ohleduplnosti.
Napište komentář