Slintání během spánku může signalizovat zdravotní problémy

Probouzíte se často ráno s mokrým polštářem, protože vás trápí noční slintání? Pravděpodobně trpíte některými zdravotními potížemi a měli byste to začít co nejrychleji řešit. V opačném případě vám může hrozit nebezpečí. Doporučujeme provést 7 jednoduchých kroků, které vám s nočním slintáním pomohou.

Sliny chtějí ven

Noční slintání je v poslední době velmi známý jev, kterým trpí čím dál více lidí. V ústech se začnou shromažďovat sliny, které se chtějí dostat ven. Přes den jim s tím můžeme pomoci třeba plivnutím nebo spolknutím. Co ale máme dělat v noci, když spíme? Vyplivnout je nemůžeme. Sliny si tedy najdou cestu sami a jednoduše z úst vytečou. Je to způsobeno tím, že během spánku se naše tělo, včetně obličejových svalů, uvolňuje a mizí přirozený polykací reflex. Ráno se pak probudíte na mokrém polštáři, což není rozhodně příjemné probuzení.

Ucpaný nos nebo vážné potíže

Nočnímu slintání se odborně říká salivace, a rozhodně se nejedná o žádnou malichernou záležitost. Pokud vás trápí opravdu velké množství slin, může to být příznak ucpaného nosu. Existují však případy, kdy se o obyčejnou rýmu určitě nejedná a problémy jsou neurologického rázu.

Opatření proti slintání

Pokud chcete noční slintání odstranit nebo aspoň omezit, měli byste udělat následující opatření, která vám pomohou.

Změňte polohu při spaní. Ideálním řešením je spát celou noc na zádech, neboť tak zůstanou sliny po celou noc v ústech. Uspořádejte si polštáře a postel tak, abyste se co nejméně otáčeli. Další možností je shodit pár kilogramů, neboť nadváha výrazně podporuje slintání. Dokonce i některé léky podporují nadměrnou tvorbu slin. Zkontrolujte si, zda takové léky užíváte.

Důvodem slintání mohou být ucpané dutiny, proto by bylo vhodné si je pořádně pročistit. Můžete k tomu použít horkou sprchu nebo éterické oleje s eukalyptem. Pomůže také dát si v noci pod hlavu více polštářů, než jste zvyklí.

Také si zkontrolujte, zda jste neupadli do spánkové apnoe. Pokud ano, rozhodně konzultujte tento problém s vašim lékařem. Můžete také použít speciální zubní pomůcku, která vám změní tvar čelisti, a zajistí tak, aby vám sliny v noci neutíkaly ven. S touto pomůckou vám také pomůže lékař.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]