Slupky od banánů jsou podceňovaným přírodním hnojivem, které nalezne své využití na zahradě

Fotografie: Depositphotos

Zahrada je pýchou každého pěstitele. Ale aby tomu tak bylo, je třeba ji hnojit. Nejlépe přírodně, třeba pomocí kompostu. Ten je úžasný v tom, že jsou v něm jednak mikroby, ale i organické zbytky z vašeho domova. Ty, které by normálně letěly do koše. To samé můžete provést i s banánovou slupkou.

Banánová slupka je skvělým přírodním zdrojem draslíku

I když je tato slupka jedlá, většina lidí ji jednoduše vyhodí. Obsahuje spoustu živin a vy ji můžete různými způsoby využít k hnojení vaší zahrady a rostlin. Stačí ji nakrájet nebo rozmixovat, smíchat s čistou vodou a po uležení máte obohacenou vodu na zálivku. Kdo se v pěstitelství pohybuje již delší dobu ví, že pokud chcete bohaté květenství, lesklé listy a silné kořeny, musí do půdy a samotným rostlinám dodávat svatou trojici – draslík, dusík a fosfor. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravý růst. Samozřejmě že banánové hnojivo není spásné pro každý druh rostliny, ale pro většinu z nich ano.

Fotografie: Pixabay

Je nabitá draslíkem. A ten je velmi důležitý u všech metabolických i chemických procesů rostliny.  Pomáhá přijímat živiny a rozvádět je do každého listu a okvětního plátku. Banánová slupka ovšem neobsahuje pouze draslík. Najdete tam i další živiny jako mangan, síru, vápník a hořčík. Ty všechny jsou nezbytné u fotosyntézy, rozvádění vody a tvorbě chlorofylu. Naopak v něm nenajdete dusík. To rádi uslyší pěstitelé rajčat, okurky, paprik a ředkviček. Hnojení banánem je pro ně jako stvořené. A rostliny potřebující dusík si banánové hnojivo také oblíbí. V jejich složení je i vápník, a ten právě pomáhá lépe absorbovat dusík v půdě.

Výroba banánové hnojiva

Potřebovat budete: 

  • Banánovou slupku
  • Sklenici o objemu 1l
  • Víčko
  • Destilovanou vodu

Postup: 

  1. Slupku vložte do nádoby.
  1. Zalijte ji až po okraj destilovanou vodou.
  1. Pořádně uzavřete.
  1. Nechte až 14 dní odležet.
  1. Poté vyjměte slupku, aby nezačala voda hnít.
  1. Nálev zřeďte s vodou v poměru 1:4
  1. Nyní již můžete zalévat a užívat si plné zdraví svých rostlin

Pokud si potřebujete udělat více nálevu, jděte na to jednoduchou matematikou. Vynásobte si to tolikrát, kolik je potřeba.

Pravidla používání hnojiva

Ideál je zálivka jednou týdně. A kdy začít? Nejlépe na začátku vegetačního období. Rostliny do květináčů jistě sadíte do substrátu plného dusíku. Jenže při růstu, se rychle spotřebuje. Hnojení banánovou slupkou jej znovu doplní.  Dobře vám porostou lilky, rajčata, tykve a krásně budou kvést zahradní růže.

Potřebují vaše rostliny toto hnojivo? Jak poznat málo draslíku

Mohou vám napovědět všelijaké příznaky.

  • Pokud se vespodu na vaší květiny objevují nažloutlé listy, je to jasná známka.
  • Kořenový systém je slabý a neumí pořádně vyživit, vaší rostlinu.

  • Vaše orchidej nebo cokoliv jiného neroste tzv. Stagnuje.
  • Vaše úroda je slabší a nerovnoměrná. Plody nedozrávají stejně.
  • Pokud své rostliny zapomenete zalít a nedaří se jim, také je ti známkou malého množství draslíku v půdě.

Jak ještě použít banánovou slupku

  1.  Ochrana před mšicemi je hustší roztok nastříkaný na listech. To samé platí i o slupkách pokrájených najemno a lehce zakopaných do země kolem rostlin.
  1. Nakrájejte samotnou slupku na kousky. A použijte je při výsadbě sazenic. Do každé dírky vhoďte malý kousek slupky. Živiny budou přímo pod kořeny.
  1. Můžete ji použít i u klíčení semen. Slupku lehce zasypte půdou a posypte ji semínky. Uvidíte, jak se rychle začnou probouzet.
  1. Jednoduše slupku usušte na slunci anebo na velice mírnou teplotu v troubě. Vyrobte si cenný prášek. Použijte hmoždíř, mixér nebo klidně ruku. Prášek pak nasypte do květináčů a zahrabte.
  1. Nasekané slupky můžete položit na hlínu. Samy se postarají o to, aby se rozpadly. Ideální na záhony.
  1. Jako vše i banánovou slupku lze kvasit. Kyselé octové hnojivo potěší milovníky borůvek a hortenzií. Tyto druhy rostlin baží po kyselém prostředí. Vyrobíte je tak, že necháte potopenou slupku kvasit pod kouskem látky. Po týdnu v teple látku i slupku vyjmete a necháte další měsíc uležet. Nakonec naředíte a máte ocet, kterým poléváte každé dva týdny.
Fotografie: Pixabay
  1. I v zimě je třeba péče o rostliny. Proto před zazimováním slupky vpravte do půdy, prospějete jim.
  1. Pokud jich máte příliš, třeba po dětské oslavě, jednoduše je vhoďte na kompost.

Při aplikování banánové slupky do zahrady byste měli být opatrní. Využívejte tekutého či práškového hnojiva spíše než čistých organických slupek. Lákají hmyz.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]