Jednodušší postup na to jak vytvořit sazenice z jakékoliv rostliny neexistuje

Získat sazenice nemusíte jenom ze semínek, které necháte vyklíčit. Je tu mnohem jednodušší možnost, kterou doporučují zkušení zahrádkáři. Díky nim můžete snadno a rychle rozšířit množství pěstovaných rostlin na takový počet, jaký jenom budete chtít. Stačí k tomu jenom pár věcí.

Co budete potřebovat?

Tuto metodu používají zkušení zahrádkáři a nyní ji klidně můžete využít vy, jako začátečníci, nebo amatérští pěstitelé. Jestliže potřebujete nové sazenice, nekupujte semena, ale sežeňte si toto:

  • Plastové kelímky o objemu 200 ml
  • Nůž nebo nůžky
  • Kvalitní substrát
  • Kořenový stimulátor
  • Komplexní hnojivo
  • Dešťovou vodu

Prohlédněte si své rostliny

Jako první si prohlédněte své rostliny a vyberte ty, ze kterých budete tvořit další sazenice. Mělo by se jednat jak o ty, které jsou viditelně zdravé a silné tak o ty, které jsou dostatečně vysoké, ale i o ty, které prokazatelně nejsou napadeni škůdci a jsou v celkově dobré kondici.

Oddělte část rostliny

Nyní se zaměřte na takzvaný růstový bod rostliny. Místo, ze kterého vyrůstají další části. Právě toto je bod, na který je třeba se zaměřit a kde kus rostliny oddělíte. Použít můžete samozřejmě jak nůžky, tak je možné použít také nůž. Důležité je, aby obojí bylo dostatečně ostré.

Část rostliny by měla zůstat

Část původní rostliny by měla zůstat, a to proto, že při pravidelné péči bude opět dorůstat. Tím jste jí nijak neublížili, jenom jste provedli takzvané řízkování, které je zcela běžné, pokud se vytvářejí nové sazenice.

Připravte si sazenici

Odříznutý kus dále prohlédněte a odtrhněte zbytečné výhonky, které by sazenici jenom ubírali energie. Měla by vám v ruce zůstat jenom malá sazenička, se kterou už budete dále postupovat podle našeho návodu.

Namočte do stimulátoru a zasaďte

Prvním krokem je její namočení do kořenového stimulátoru. Na trhu existuje řada variant, takže v tomto případě postupujte přesně podle předepsaného návodu. Mezi tím si můžete připravit kelímek, který naplníte zeminou a do kterého sazenici zasadíte tak, aby byla ve středu, zhruba jeden až dva centimetry pod povrchem.

Nezapomeňte zalít

Následně je třeba provést nezbytnou závlahu, aby byl substrát vlhký. Sazenice potřebují dostatek vody k tomu, aby se vytvořily kořeny a aby se rostlina dokázala ujmout.

Zakryjte druhým kelímkem

Sazenice budou potřebovat také teplo i vlhko. Proto si můžete vytvořit zajímavý improvizovaný skleník tak, že použijete druhá kelímek, kterým sazenici jednoduše přiklopíte.

Pravidelně kontrolujte

Následně vás čeká pravidelná péče, která je spojena se zaléváním, hnojením, ale i kontrolou vaší sazenice. Díky tomu, že ji máte v plastovém květináči, můžete vidět růst kořenů. K tomu by mělo dojít asi za 14 dní.

To, že se vám dílo daří, uvidíte i na povrchu vašeho kelímku, kde se obyčejná malá sazenička začne postupně větvit a růst. Mohou zde vznikat i nové výhonky, které lze v případě potřeby opět začít oddělovat.

A znovu od začátku

Pokud se rozhodnete pro oddělení, máte k dispozici opět další sazenice, které připravíte stejným postupem. Jinak je možné plastové kelímek rozříznout a už zakořeněnou sazenici vaší rostliny přesadit do většího.

Fotografie: Natalia

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]