Litinová pánev je mezi hospodyňkami velice oblíbená, jelikož její povrch je odolný. Dá se také použít k zapékání v troubě a její životnost je prakticky neomezená. Důležitá je však správná péče o tento druh kuchyňského nádobí. Není nic horšího než připálené nečistoty, které urputně na povrchu pánve uplývají a žádný prostředek na ně nefunguje. My vám poradíme, jak se nečistot snadno zbavit do deseti minut.
Jaké ingredience budete potřebovat na čištění litinové pánve?
Než se pustíte do práce, připravte si:
- obyčejnou kuchyňskou sůl
- rostlinný olej
- horkou vodu
- bavlněný hadřík
Jak postupovat při čištění pánve?
Nejprve na povrch litinové pánve nasypte dostatečné množství kuchyňské soli. Tu prsty rovnoměrně rozprostřete po celém dnu. Poté na sůl nalijte rostlinný olej, opět prsty rozprostřete a přelijte teplou vodou. K ruce si vezměte bavlněný hadřík, nad dřezem litinovou pánev opláchněte a vytřete její dno. Výsledkem je kuchyňské nádobí jako nové.
Jaké další metody je možné použít na čistění litinové pánve?
Litinovou pánev velmi dobře vyčistíte i pomocí rozkrojené syrové brambory a jedlé sody. Na půlku brambory nasypte sodu a krouživými pohyby dno pánve čistěte. Až brambora nasákne nečistoty a mastnotu, pouze ji skrojte, opět posypte jedlou sodou a pokračujte v čištění, než bude litinová pánev zcela čistá.
Ideální a velmi jednoduchá metoda je odstraňování mastnoty a nečistot pomocí vroucí vody, kterou do pánve nalijete a necháte chvíli působit.
Vyvarujte se používání Jaru a jiných přípravků na odmašťování, které by ochrannou olejovou vrstvu z litiny odstranili nadobro a povrch pánve by se snadno poškrábal. K omývání také používejte jemné hadříky a houbičky, nikoliv drátěnky a drsné kartáče. Po použití a umytí je vhodné vždy pomazat pánev z litiny rostlinným olejem, který ji ochrání. Vyvarujte se také tomu, dávat rozpálenou litinovou pánev do studené vody. Povrch by se mohl poškodit.
Fotografie: Youtube