Solná jeskyně – oáza klidu, zdraví a relaxace

Sůl je nad zlato – říkávalo s v pohádce. O tom, že sůl má léčivé účinky, se vědělo již dávno a i teď se tento fakt silně podporuje. Dříve byly využívány solné doly, postupem času se začalo s výstavbou umělých solných jeskyň. V současné době jsou tyto jeskyně hojně navštěvovány a u drtivé většiny lidí jsou oblíbeným místem, kam chodí za relaxací, klidnou atmosférou, zdravými účinky i odpočinkem. Možná i vy přemýšlíte, proč solnou jeskyni navštívit. Důvodů je celá řada a každý si jistě dokáže najít ten svůj, díky kterému přijde solné jeskyni na chuť. Solná jeskyně zkrátka stojí za návštěvu!

Solná jeskyně pro začátečníky, aneb co to vlastně je?

Solná jeskyně představuje místnost, jež na první, druhý i třetí pohled vypadá jako skutečná jeskyně. Její stěny jsou obloženy pláty z přírodní soli, na stropě jsou k vidění uměle vytvořené krápníky a všude po zemi se nachází sůl. V některých solných jeskyních naleznete i vodopád, který má za úkol zvlhčit vzduch. Obecně se solné jeskyně dělí na dva typy: 

  • první je tvořena výhradně solí z Mrtvého moře
  • k vytvoření druhé je použita kamenná sůl

Do ovzduší v jeskyni jsou z přítomné soli uvolňovány minerály a stopové prvky, mezi které patří draslík, jód, selen a další.

Proč solnou jeskyni navštívit?

Pobyt v solné jeskyni má příznivý účinek na vaše zdraví. Pozitivním způsobem působí nejen na dýchací cesty, ale pomáhá při léčbě kožních, srdečních i cévních onemocnění, při chorobách zažívacího ústrojí i revmatizmu. Bodem k dobru je i fakt, že si zde odpočinete. Pozitivních účinků solných jeskyní využívají především lidí trpící opakovanými zánět horních cest dýchacích a průdušek. Pobyt v jeskyni je doporučován i pacientům po prodělaném zápalu plic či těm, jež trpí astmatem.

Jak vypadá pobyt v jeskyni?

Ve většině solných jeskyní jsou součástí vybavení pohodlná polohovatelná lehátka, na kterých během pobytu odpočíváte. Nechybí ani příjemná relaxační hudba a tlumené osvětlení, které dotváří celkovou atmosféru. Bude-li vám v jeskyni zima, můžete požádat o deku – teplota se v solných jeskyních pohybuje okolo 20-22°C. Co se oblečení týče, snažte si vybrat něco pohodlného, v čem se budete cítit dobře.

A co cena?

Mluvíme-li o ceně, musíme počítat s rozdíly vzhledem k místu, kam vyrazíte. Jedna kúra vás přijde zhruba od 150,-Kč výše, setkat se můžete se zvýhodněným vstupným pro studenty, děti případně i rodiny s dětmi, kdy děti za vstup neplatí. Samozřejmě je to individuální.

Fotografie: The Wieliczka Salt Mine (Polish: Kopalnia soli Wieliczka) Author: Davis Staedtler licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]