Kvalitní spánek je velmi důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Jestliže vám spánek cokoliv naruší, pocítíte úbytek energie a vaše výkonnost se sníží.
Spánková paralýza není sice velmi populární, ale pokud se zeptáte v okruhu svých známých, možná narazíte na někoho, kdo už měl s tímto stavem zkušenost. Celková nehybnost, špatné dýchání a obrovský strach s možnými halucinacemi přichází v období usínání nebo naopak probouzení. Jedná se o stav trvající několik málo sekund až minut, ale i přes tuto krátkou dobu dokáže vzbudit více než velké obavy a narušit tak průběh dalšího spánku, říká lékař Raj Dasgupta.
Děsivá noční můra
Hlavním symptomem spánkové paralýzy je stav, kdy si je člověk plně vědom všeho, co se kolem něj děje, ale nedokáže nijak reagovat. Není schopný se dočasně pohnout ani promluvit, může cítit tlak na prsou, zhoršené dýchání a často se objevují i děsivé halucinace.
Mnoho lidí vypovídá o přízracích, kteří jim přišli v tomto stavu ublížit. Existují lidé, kteří se se spánkovou paralýzou nesetkají za celý svůj život a někteří si tento hrůzný zážitek prožijí jednou nebo dvakrát.
Ojediněle si spánkovou paralýzou projdou lidé opakovaně několikrát. Spánková paralýza nastává ve chvíli, kdy probíhá spánková fáze REM, zatímco jste ještě vzhůru. REM neboli rychlý pohyb očí je část spánku, kdy je mozek aktivní a dochází ke snění.
Pokud se v této fázi probudíte, můžete se cítit jako ochrnutí, kdy sice dokážete vnímat, ale svaly ani hlasivky vám ještě nefungují. Tento stav vyvolává silnou úzkost a depresi, kdy člověk netuší, co se s ním děje a může tak propadnout panice.
Jak se spánkové paralýze vyhnout
Příčiny těchto stavů nejsou zcela známé, ale spojují se například s nedostatkem spánku, nepravidelným spánkovým režimem nebo dlouhodobým stresem a úzkostí. Častěji se vyskytují u mladých lidí, a to především v souvislosti s užíváním alkoholu nebo drog.
Za jednu z příčin se také uvádí spánek na zádech s vysoko položenou hlavou. Pokud se stav paralýzy objevuje opakovaně nebo nemůžete dlouhodobě klidně spát, je vhodné navštívit svého lékaře.
Spánková paralýza přichází neohlášeně a předem se na ni připravit zřejmě nijak nemůžete. Prevencí však lze těmto stavům předcházet. Nejdůležitější je dostatek kvalitního spánku. U dospělých se uvádí jako ideální šest až osm hodin. Usínejte a vstávejte v přibližně stejnou dobu každý den.
Vaše ložnice by měla být dobře přizpůsobena spánku a mít chladnější teplotu s čerstvým vzduchem. Zapomeňte před spaním na těžká a tučná jídla, alkohol nebo kofein a před usínáním zkuste myslet jen na příjemné zážitky.
Zdroj: Healthline