Z hlediska dermatologie rozeznáváme v podstatě tři druhy pokožky, a to je suchá, mastná a smíšená. My se nyní zaměříme konkrétně na suchou pleť. Tento typ rozeznáte velmi snadno. Kůže je drsná na dotek, znatelně produkuje méně mazu a dotyčný může pociťovat nepříjemné pnutí. Sušší pokožka může být dispozičně daná, avšak snadno se k ní dopracujete i častým používáním dezinfekcí na ruce, které obsahují alkohol. Jak správně o takovou kůži pečovat?
Charakteristika suché kůže
Lidé, kteří disponují suchou pokožkou, pociťují často svědění, pálení a pnutí. Občas se také mohou objevit zarudlé oblasti na těle. Tento typ kůže je vysoce citlivý na vnější vlivy, tj. mechanické poškození, sluneční záření, nebo některé agresivnější kosmetické přípravky. Jedinci se suchou pletí mívají také mnohem dříve vrásky a drobné ranky se jim hojí poněkud pomaleji než ostatním.
Co může vést k tvorbě suché pokožky?
Zde je několik důvodů, které mohou vést k tvorbě suché pokožky:
- hormonální poruchy
- nesprávně zvolená péče o kůži (nevhodná volba kosmetiky)
- příliš časté mytí kůže
- chronický stres
- nezdravý životní styl (kouření, alkohol)
- tvrdá užitá voda (při koupání a sprchování)
- suchý vzduch
- chronická onemocnění v anamnéze (diabetes, atopická dermatitida)
- užívání dlouhodobé medikace, která způsobuje vysoušení pokožky
- častá dezinfekce kůže biocidními látkami
Jaké kroky je potřeba učinit, aby byla vaše pokožka stále krásná?
Abyste předešli problémům spojeným se suchou pokožkou, zaměřit byste se měli na tyto náležitosti:
- Jemné čistění kůže: rozhodně nejsou k očistě obličeje a pokožky těla vhodná klasická tuhá mýdla, pokud máte suchou pleť. Raději se zaměřte na hypoalergenní čistící prostředky (například Cerkopil), které lze používat bez problémů každý den. Kromě jiného tyto produkty jemně hydratují a zklidňují podráždění.
- Šetrné sušení pokožky: k osušení obličeje a těla je vhodné používat jemné ručníky s příměsí bavlny. Tak zabráníte podráždění a zarudnutí.
- Nižší teplota vody při oplachování obličeje a při sprše: příliš vysoká teplota vody může suchost pokožky ještě více zhoršit. Proto spíš preferujte vodu přiměřeně teplou, tedy chladnější.
- Pravidelná hydratace pokožky: lidé s velmi suchou pokožkou by se měli zaměřit obzvlášť na systematickou hydrataci pleti. Tedy nanášet vhodné přípravky na kůži nejlépe ráno a večer.
Důležitá je i hydratace „zevnitř“
V případě, že se potýkáte se suchou pokožkou, je pro vás ideální vypít přes den alespoň dva litry minerální vody. Tím zlepšíte celkovou hydrataci své kůže a vaše pleť tak bude působit o dost mladistvěji a svěžeji. Správnou péčí o svou suchou kůži předejdete nepříjemnému odlupování epidermis, svědění, pnutí i rychlejšímu tvoření nevzhledných vrásek na obličeji.