Zatímco někteří se sprchují nebo koupou obden, jiní si myslí, že každodenní koupel je součástí osobní hygieny. Mýt se každý den však není nutnost, prozradí vám to odborníci.
Mytí vlasů, eliminace tělesného pachu nebo stimulace krevního oběhu jsou věci, které děláme, když se denně sprchujeme. Tato frekvence tělesné očisty však nemusí být nutně pravidlem. Pokud tedy šetříte vodou a myjete se méně často, nemusí to hned znamenat, že je to z hlediska hygieny špatně. Jak často je vhodné se mýt? A jak je to s koupelí? V čem nám pomáhá?
Sprchování není jen o eliminaci zápachu
Proud vody a použití mýdla umožňuje mimo jiné pokožce lepší regeneraci. Ta se totiž obnovuje asi jednou za tři týdny. Právě čisticí pěna nás zbaví mrtvých buněk na povrchu našeho těla. Bez toho by se pokožka dusila a nemohla by plnit spoustu svých rolí. Pokud póry zůstanou ucpané, nedostane se k ní kyslík a vytvoří se pupínky. Pak však nemůže správně probíhat ani tepelná regulace těla. Pokuste se na to myslet, aby vaše pokožka netrpěla nedostatkem hygieny.
Dbát na svoji hygienu musí obzvláště lidé s mastnou pokožkou. Mazové žlázy, které se ucpávají, totiž mohou způsobovat mikrocysty na obličeji. Nicméně každý člověk si může zvolit frekvenci mytí podle několika faktorů. Jde nejen o produkci potu, ale také o pocit pohody. Někteří lidé se tak sprchují dokonce dvakrát denně, jiní naopak jen obden. Ohled by se měl brát také na fyzickou aktivitu. Potřeba mytí je také odlišná u obou pohlaví. Muži by se měli mýt častěji než ženy.
Mužské hormony produkují více mazu
Muži by se měli sprchovat ideálně denně po dobu deseti minut. Stejné pravidlo platí podle odborníků i pro starší osoby. Pravidelné sprchování nebo koupel ve vaně jsou však také skvělé způsoby, jak bojovat proti stresu.
Teplá voda uklidní neuro-vegetativní nervový systém. Se stresem vám pomůže bojovat i sprchový gel nebo pěna s oblíbenou vůní, případně éterické oleje. Ačkoliv se vám vana může zdát jako větší relax, pravidelně byste se měli spíše sprchovat.
Sprcha podle odborníků přináší povzbuzující efekt, kdežto koupel má spíše zvláčňující účinky. Jistě také víte, že v horkých letních dnech lépe reguluje teplotu vašeho těla horká sprcha, nikoliv studená. A kdy je podle odborníků lepší se sprchovat? Ranní sprcha má prý tonizující účinek, ta večerní vám zase umožňuje dobít energii po celém dni. Nezapomeňte, že kromě teploty vody je nutné věnovat pozornost také produktům, kterými se myjete. Dávejte přednost těm s biologickým původem.
Zdroj: MedicalNewsToday