Efektivní odpočinek po práci pomůže zabránit vzniku syndromu vyhoření

Většina lidí dělá jednu zásadní chybu, a to tu, že si nosí stres z práce i domů. Mnohdy tak přenese stres a napětí i na svého partnera a další členy rodiny. Domov by mělo být místo, kam si člověk přijde odpočinout, načerpat nové síly a stres z práce se vyplácí nechat za dveřmi svého domova. Jak přeladit vlnu a setřepat ze sebe veškerý pracovní stres?

Ono je to v podstatě dost o povaze člověka. Ale není to nic, čemu se nedá naučit. Klíčem je naučit se odpočívat, relaxovat a nebrat si věci příliš osobně. Někteří lidé zkrátka zbytečně řeší i věci, které nijak neovlivní a zbytečným setrváváním ve stresu si ještě více ubližují.

Naučte se vypínat

Představte si, že máte někde na těle tlačítko, které jednoduše vypnete. Tím vypnete i nutkání řešit věci, které vám momentálně přerůstají přes hlavu a okrádají vás o chvilku klidu. Dopřejte si třeba 15 až 20 minut času, po který budete dělat něco příjemného. Poslouchat hudbu, meditovat, číst něco zábavného. Zkuste jednoduše přeladit stanici. Uvidíte, že za 20 minut bude problém, který vás původně trápil mnohem menší intenzity. A dost možná, že najdete i správné řešení. Protože s klidnou hlavu se lépe přemýšlí.

Zacvičte si

Možná si teď říkáte, že jsme se asi úplně zbláznili, protože na něco takového nemáte sebemenší chuť. Jenže i to je cesta, jak se zbavit stresu. Dejte si tři kolečka kolem vašeho bloku, udělejte několik kliků, dřepů nebo skákejte přes švihadlo. Dejte si do těla. Jako zázrakem začne původní problém ztrácet na významu. Budete se cítit šťastnější, veselejší, plní elánu – to je totiž vedlejší účinek cvičení.

Masáž

Pokud už máte všeho tak akorát plné zuby, zajděte si na příjemnou masáž a nechte se rozmazlovat. Masáž vám může po domluvě udělat i váš partner. Určitě je to lepší řešení, než přijít domů pod tlakem, s kyselým obličejem a vysypat hromadu problémů na všechny okolo. Problémy se řešit dají, dá se o nich i mluvit a hledat společná východiska, ale s klidnou hlavou a člověk by měl být odpočatý.

Relaxační koupel

Hodně lidí potvrzuje, že teplá voda má na ně blahodárný účinek a že se jim během pobytu ve vaně dokonce rojí v hlavě i skvělé nápady. Relaxaci lze podpořit ještě i přidáním bylinek nebo koupelové soli. Po příchodu z práce zkrátka zamiřte rovnou do koupelny a odpočiňte si.

Nebo si uvařte horkou čokoládu, čaj či kafe a prostě chvíli zevlujte. I přesto, že vás ještě čekají i doma nějaké povinnosti. Práce není zajíc, ona vám neuteče.

Fotografie: Pixabay