Zlozvyky, kterých je potřeba se zbavit, pokud vás často trápí bolesti krční páteře

Podle odborníků je bolest krku běžná – až 67% světové populace trápí bolesti krční páteře. Není tomu tak vždy, ale v drtivé většině případů si za tyto bolesti mohou lidé sami. Na vině je sedavý způsob života, špatně zvolená matrace a polštář (tedy pozice při spánku), málo pohybu – nedostatek protahovacích cvičení, stres, nadváha, nekvalitní kancelářská židle a špatné sezení při práci bez pravidelných přestávek.

Pak jsou tady ale ještě i další zlozvyky, které zhoršují nebo způsobují bolesti krční páteře. Právě na ně se dnes zaměříme.

Žvýkačka

Máte rádi přežvykování a bez žvýkačky ani rána? Pak věřte, že přílišné přežvykování otravuje spoustu lidí, ale také váš krk. Lékaři potvrzují, že žvýkačka způsobuje velké napětí v oblasti, kde se vaše čelist připevňuje ke zbytku lebky. To může napínat různé svaly na krku i na hlavě. Pokud nemůžete říci ne žvýkačce, alespoň změňte styl žvýkání, abyste zamezili bolesti krku. Žvýkačku jednoduše přehazujte v pravidelných intervalech z jedné strany na druhou, aby obě čelisti dosáhly rovnoměrného žvýkání.

Kouření cigaret

Každý si je dobře vědom, že kouření je zvyk, který může ohrozit plíce a srdce. Bohužel mnoho lidí – zejména kuřáků – neví, že kouření cigaret je také špatné pro jejich krk. Studie ukázaly, že kouření může urychlit degeneraci disků, které se nacházejí mezi kostmi páteře, a zahrnují ty, které se nacházejí v krku. Pokud tedy trpíte bolestmi krční páteře a jste kuřák, omezte kouření nebo zcela s tímto zlozvykem sekněte. Anebo se trapte dál, ale nestěžujte si.

Stres

Zdravotnické úřady tvrdí, že nezvládnutí stresu může v dlouhodobém horizontu představovat vážné zdravotní riziko. Existují určité důsledky života plného stresu, a jedním z nich je bolest krku. Stres způsobuje napnutí svalů, tudíž může způsobit, že vás bude bolet krk. A nejen krk. Stres je prostě velký prevít. Zjistěte, které každodenní stresory můžete ze svého života vyloučit. Obzvláště po dlouhém a únavném dni je pro vás dobré se zapojit do některých činností, které zbavují stresu, jako je například relaxační koupel nebo poslech uklidňující hudby. Špatný nápad také není zajít si občas na masáž.

Závislost na smartphonu

Trávíte většinu hodin na vašem chytrém telefonu? Pak se nesmíte divit, pokud se vám zdá, že bolest krční páteře je horší a horší. Hlavním důvodem, proč tento zlozvyk způsobuje bolení krku, je špatné držení těla – je to něco, co poškozuje svaly na krku, stejně jako ramena a horní část zad. Odborníci proto navrhují, abyste při každém použití zvedli svůj smartphone na úroveň očí. A samozřejmě byste také měli minimalizovat jeho použití!

Těžká taška

Máte rádi velké kabelky/tašky, protože máte sklon nosit sebou všude hodně věcí? Pak je velmi pravděpodobné, že vás krk bude bolet neustále. Odborníci říkají, že každodenní nošení těžké kabelky může napínat svaly krku. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete přestat nosit přeplněnou tašku, pak se rozhodněte pro tašku s širším popruhem anebo kvalitní batoh. V případě tašky nezapomeňte také pravidelně střídat ramena.