Orchideje stále patří mezi květiny, které si s sebou nesou jakousi zvláštní auru náročnosti. Většina lidí možná bude v květinářství tuto nádhernou květinu obdivovat, ale domů si ji koupí málokdo. Vždyť přeci všichni víme, že jak je obtížné o orchideje pečovat. Není to však jen mýtus? My se domníváme, že ano. Pěstovat orchideje nemusí být o nic těžší než se věnovat jiným rostlinám.
Pravdou ale je, že pěstování orchideje má jiná pravidla. Pokud se je ale naučíte respektovat, orchideje se vám bohatě odmění. Každý ví, že orchidej je poměrně rozmarná rostlina a vyžaduje specifickou péči. Většina odrůd roste v období mezi 2 a 6 měsíci, některé ale mohou kvést celoročně.
Aby orchidej rozkvetla
Frekvence kvetení orchideje závisí na dodržování určitých pravidel péče. Řiďte se těmito pravidly a nemůžete udělat chybu.
Zjistěte stáří rostliny
Pokud jste si koupili rostlinu, která nekvete, ani na ní neraší květní stopka, jde pravděpodobně o mladou rostlinu. Různé druhy orchidejí kvetou ve věku 1,5 až 3 roky. Chcete-li zjistit, zda je orchidej dostatečně zralá, musíte spočítat výhonky.
Dospělá rostlina připravená ke květu by měla mít přibližně 5 až 8 výhonků. Pokud se na orchidejích objeví květiny dříve, není to vždy dobré. Příliš mladá rostlina nemusí mít dostatek síly na zotavení po odkvětu a orchidej může rychle zemřít.
Květináč na stálém místě
Mnoho lidí ví, že změna místa je pro orchidej skutečný stres. Tato květina však nemá ráda ani posouvání květináče nebo drobnější pohyby s ním. Reaguje totiž na svou polohu ke světlu. Pokud tedy potřebujete změnit umístění květináče s orchidejemi, musíte umístit rostlinu směrem ke zdroji světla stejnou částí, kterou byla dříve. Během zalévání také nepohybujte orchidejí. Pohyb negativně ovlivňuje růst květu, zvláště když se již objeví květní stopka.
Věnujte pozornost kořenům
Jak víte, kořeny orchidejí se aktivně účastní procesu fotosyntézy, takže je důležité zajistit, aby měly dostatek světla. Například místo keramických nádob je lepší použít průhledné plastové nádoby s mnoha odtokovými otvory. K výsadbě této květiny se také nedoporučuje používat vlnité květináče, protože její kořeny mají tendenci se lepit na nerovné povrchy. Ostré hrany a prvky mohou navíc poranit kořenový systém, což poškodí celou rostlinu.
Správné osvětlení
Sluneční světlo je velmi důležitým faktorem, který působí na kvetení orchidejí. Během celého dne nelze dostatek světla vždy zajistit, a proto by na podzim a v zimě, kdy je velmi málo přirozeného světla, měly být květiny osvětleny lampami. Jde o speciální lampy určené k dodatečnému osvětlení rostlin. Ujistěte se ale, že toto světlo rostlinu zbytečně nepřehřívá.
Teplotní rozdíl mezi nocí a dnem
U mnoha druhů orchidejí může být katalyzátorem kvetení nepatrný rozdíl mezi denní a noční teplotou. Proto, aby orchidej kvetla, by teplota měla být během noci o 4–6 ° C nižší než během dne. Tyto podmínky ale může být poměrně náročné vytvářet po celý rok.
Od pozdního jara do začátku podzimu mohou být orchideje venku, kde se tento teplotní rozdíl dosahuje přirozeně. V chladnějších obdobích musí být orchideje doma a místnosti, kde se nachází, by měly být pravidelně větrány.
Správné zalévání
Orchidej by se měla zalít až po úplném vyschnutí půdy. Jakmile však rostlina odkvete, je potřeba zalévat ji po dobu jednoho měsíce jen minimálně.
Vlhký vzduch
Další důležitou podmínkou kvetení je vlhkost vzduchu. Chcete-li zvýšit vlhkost v místnosti, kde orchidej roste, můžete vedle květu umístit misku s vodou. Optimální vlhkost pro orchideje je 60 % nebo více.
Vhodné hnojivo
Pro hnojení orchidejí se doporučuje používat směsi na bázi fosforu a draslíku. Opatrně pracujte s dusíkatými hnojivy, protože tento prvek naopak zpomaluje vývoj stopek.