Lidem v tomto věku hrozí okamžité odebrání řidičského průkazu, pokud neprojdou lékařskou prohlídkou

Fotografie: Depositphotos

Od Nového roku vstoupí v platnost v řadě zemí EU povinnost absolvovat zdravotní prohlídky pro řidiče starší 65 let. U nás jsou již v platnosti, ale plánuje se jejich zpřísňování.

Povinné zdravotní prohlídky pro řidiče z povolání a seniory starší 65 let nejsou u nás žádnou novinkou. Evropská unie však reaguje na zvýšené počty smrtelných dopravních nehod způsobených seniory. V budoucnu tak může být pro řadu z nich obtížné udržet si řidičské oprávnění. Některé státy zavádí tyto změny od Nového roku, jiné je chystají v blízké budoucnosti. Co musí u nás starší řidiči splňovat a na co se připravit do budoucna?

Bez platného posudku můžete dostat zákaz řízení

Polsko je jednou ze zemí EU, která se povinné zdravotní prohlídky, na popud Evropské unie, teprve chystá od Nového roku zavést. Povinným psychologickým testům a zdravotním prohlídkám se tak podle webu DomekiOgrodek nevyhnou tisíce polských řidičů starších 65 let. U nás zdravotní prohlídky starších řidičů nejsou novinkou. Jejich neabsolvování pak může vést i k vysoké pokutě nebo ztrátě řidičského oprávnění.

Každý řidič starší 65 let má povinnost absolvovat zdravotní prohlídku při dovršení 65 let, poté v 68 letech a následně každé dva roky. Jedná se o vyšetření, které se zaměřuje komplexně na všechny zdravotní neduhy, které by mohly mít vliv na bezpečnost řízení. Bez platného posudku o zdravotní způsobilosti hrozí pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok.

Důchodci přišli o celoživotní úspory kvůli nové metodě zlodějů. Policie varuje před zákeřným postupem

Nehoda může staršího řidiče přijít na miliony

V případě, že senior bez platného dokumentu o zdravotní způsobilosti zaviní dopravní nehodu, může na něj být uplatněna tzv. regrese. Pojišťovna poškozenému sice škodu uhradí, ale následně si ji může nárokovat na řidiči, který v době zavinění nehody nebyl způsobilý k jízdě. Takové škody z dopravních nehod se přitom mohou šplhat do milionů korun, v případě, že se odškodňuje i újma na zdraví.

muž u lékaře
Fotografie: Freepik

Nařízení ke zpřísňování kontrol pro starší řidiče vychází především ze statistik. „Společnost BESIP uvádí, že nejvíce řidičů-viníků dopravních nehod je ve věku do 25 let, dále jejich počet klesá na minimum a po šedesátém roce věku opět stoupá,“ uvádí web MCSalve. Některé státy se chystají na návrh EU přístup k seniorním řidičům ještě zpřísnit.

Plánují tak například absolvování každoročních psychotestů pro řidiče starší 70 let a od 75 let pak budou muset zdravotní prohlídky absolvovat řidiči každý rok. Pro následující rok se tak pro české řidiče s ohledem na zdravotní prohlídky nic nemění. V brzké době se však mohou pravidla ještě zpřísnit. Na SvětěKreativity jsme také radili řidičům jak ušetřit za nákup dálniční známky, která od Nového roku výrazně zdraží.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]