Tajemství klinické smrti z vědeckého hlediska. Není to jen o světle na konci tunelu

Fotografie: Freepik

Klinická smrt se dá definovat jako krátkodobá ztráta vědomí, která je spojená se zástavou dechu a srdečního rytmu. Zpravidla trvá do šesti minut. Lidé, kteří ji prožili a přežili, často tvrdí, že viděli světlo na konci tunelu. Vědci tedy nadále zkoumají taje tohoto stavu.

Mozkové funkce mohou být i po resuscitaci poškozené

Odborní zdravotničtí pracovníci tvrdí, že i po oživování neboli resuscitaci může být mozek trvale poškozen. Jedná se v podstatě o hru s časem. Čím déle trvá neokysličování mozku, tím mohou být následky po procitnutí u člověka závažnější.

Fotografie: Freepik

Pakliže dojde k oživení dotyčného do dvaceti sekund, je vysoce pravděpodobné, že bude bez trvalého poškození mozkových funkcí. Další vteřiny pak mohou mít nevratné následky. Trvá-li resuscitace do tří minut, je ještě dle vědců možné vyvrátit úplnou mozkovou smrt.

Fotografie: Freepik

Jaké jsou možnosti tzv. „vzkříšení“?

Význam slova „vzkříšení“ můžeme chápat tak, že je dotyčný uvedený do života po dlouhém procesu resuscitace neboli oživování bez významných zdravotních následků. Vědci stále nedokážou plně pochopit takové případy, jelikož je v tomto smyslu ještě mnoho neprobádáno. Přišlo se však na to, že těsně po srdeční zástavě a klinické smrti začíná mozek aktivně produkovat hormon zvaný serotonin. Jeho množství se v organismu údajně zvýší až 20x.

Tento fyziologický proces má za cíl jediné a to eliminovat případné bolesti a obnovit mozkovou činnost. Proto existuje určitá šance opětovného života i po klinické smrti u každého člověka.

Fotografie: Freepik

Život je možný i po dvanácti hodinách srdeční zástavy

Vědci z New Yorku kromě jiného přišli na to, že návrat k životu po klinické smrti je možný i po dvanácti hodinách od srdeční zástavy. Pro svou studii si odborníci vybrali mozek prasete, jehož struktura se velmi podobá té lidské. Díky umělému oběhovému systému tedy začali vědečtí pracovníci dodávat do mozku uhynulého prasete kyslík a živiny.

Výsledkem byla nízká aktivita těla zvířete a výskyt elektrických impulzů v mozku, což by mohlo naznačovat obnovení mozkové činnosti. Závěr výzkumu tak dává vlastně naději, že v budoucnu bude mít lidská společnost takové moderní technologie, které umožní návrat do plného života i po delší srdeční zástavě.

Zdroj: Livescience

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]