Takovým koblihám je lepší se raději vyhnout, varuje pekařka

Koblihy
Fotografie: Freepik

Už brzy skončí období radovánek a nastane tradiční předvelikonoční půst. Ve čtvrtek se posilněte něčím tučným a v neděli napečte koblihy.

Tučný čtvrtek letos připadá na 8. února. Odstartuje tak týden, kdy bychom se měli posilnit před následným 40denním půstem. Zejména na vesnicích přetrvala řada tradic spojených s tímto obdobím až do dnešních dnů. Ve čtvrtek by vám měl kapat omastek od úst a v neděli je pak čas na pečení koblih. Jak by měla vypadat taková prvotřídní kobliha?

Ve čtvrtek je čas na tučné dobroty

Až do středy 14. února máme čas se podle tradice pořádně najíst, abychom přečkali dlouhé postní období až do Velikonoc. Na Tučný čtvrtek by se podle tradice měly stoly prohýbat pod hromadami vydatného a tučného jídla. Jak uvádí web PrimaFresh, ideální pokrmy pro tento den jsou knedlo vepřo zelo, zabijačka nebo pečená drůbež. O víkendu budete potřebovat hodně energie na tancovačky a veselí, kterým bude už brzy konec.

Další tradicí, jež se stále dodržuje, je i pečení masopustních koblih. Ty se většinou pečou v neděli předcházející Popeleční středě. Letos masopustní neděle připadá na 11. února. Koblihy se připravují z kynutého těsta. To se rozválí a formičkou se z něj vykrajují kolečka. Ta se naplní džemem a překryjí druhým kolečkem. Poté putují do vysoké vrstvy rozpáleného oleje, kde dostanou svůj tvar a zlatavou barvu.

slaná snídaně

Kam se hrabou lívance. Tchyně si z dovolené přivezla recept na slané „obálky“. Každý teď hledá tento recept, uložte si ho

Zkontrolujte barvu i polevu

Koblihy se také mohou smažit neplněné. Jedná se o jednodušší variantu. Až po usmažení se pak dozdobí marmeládou a posypou cukrem. Ne každá hospodyňka si na výrobu koblih troufá. Pokud přesto chcete, aby zdobily váš sváteční stůl, vydejte se pro ně do obchodu. Abyste měli jistotu, že koupíte ty nejchutnější koblihy, měli byste podle webu Kobieta věnovat jejich výběru trochu pozornosti.

koblihy
Fotografie: Freepik

Barva koblihy by měla být zlatavě hnědá. Příliš tmavá barva svědčí o tom, že se koblihy smažily v přepáleném tuku, a tudíž nebudou ani tak dobré, ani příliš zdravé. Že byla kobliha vyrobena s láskou, můžete poznat i podle polevy. Ta by měla být jednolitá a bez prasklin. Pokud je cukrová poleva na koblize popraskaná, nejspíš jí nebylo dopřáno dostatek času na vychladnutí a poleva na ni byla nalita ještě za tepla. Na SvětěKreativity se můžete podívat na recept, jak připravit luxusně nadýchané koblihy.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*