Její manžel začal neobvykle zapáchat. V nemocnici se dozvěděla, že se jedná o vážnější příznak, než si myslela

Fotografie: Stilfehler / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Bylo mu jen 45, když Lesovi Milneovi diagnostikovali lékaři Parkinsonovu chorobu. Jeho žena Joy je zdravotní sestrou a tento výsledek ji pochopitelně zdrtil.

Už před 12 lety si však všimla drobné změny v jeho tělesném pachu. Nenapadlo ji ovšem dávat to do souvislosti s nějakou chorobou nebo jiným problémem. Nějaký čas nato se připojila k charitativní skupině na podporu těchto nemocných. A protože se tak setkala s dalšími pacienty, všimla si právě zápachu. Došlo jí tedy, že nemocní s touto chorobou se vyznačují kromě jiného také změnou tělesného odéru. V roce 2012 se obrátila na jednoho neurologa.

Když cítíte nemoc blízkého

Ten měl přednášku o Parkinsonově chorobě a Joy mu řekla, že tuto nemoc cítí. Badatel se proto rozhodl její tvrzení otestovat v praxi. Toto bádání je stále v raných fázích. Předpoklad je však ten, že jde o hladiny konkrétních molekul ve vzorcích kožního mazu. Tímto způsobem by bylo možné nemoc identifikovat v řadě různých stádií včetně těch počátečních. Joy neoficiálně uvedla i to, že se zápach měnil podle toho, jak dobře fungovala léčba jejího manžela.

Zdá se tedy, že vše souvisí právě s kožním mazem. Jde o mastný sekret, který pomáhá udržovat přirozenou vlhkost vlasů i pokožky člověka. Lidé s touto nemocí ho tedy pravděpodobně produkují více. Les bohužel zemřel v roce 2015. Na chorobu stále neexistuje skutečný lék, tento objev je však další z řady, které by mohly v budoucnu pomoci.

Pracovnice z hospice prozradila, jakou vůni má blížící se smrt. Svým barvitým popisem ohromila internet

Neurologický strašák

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy člověka. Zcela přímo souvisí s úbytkem nervových buněk části mozku zvané černá substance. V normálním stavu tyto buňky vytváří dopamin, který je přenašečem signálů mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek až absence pak způsobuje, že pacient není schopen ovládat vlastní pohyby. Choroba je známa už od starověku, poprvé ji však popsali v roce 1817 v Londýně.

Nejen nad 50 let

Riziko výskytu se ve větší míře vyskytuje u lidí nad 50 let. U cca 15 % pacientů se však objevuje už před 40. rokem věku. Ve výjimečných případech ještě dříve. Například herec Michael J. Fox ji měl rozeznánu ve 30 letech. Její další vývoj nelze bohužel předvídat. Dosud také neexistují žádné důkazy, které by osvětlily výskyt této choroby. Badatelé se zatím klonů k silné roli genetických predispozic a také vlivů z vnějšího prostředí. Krom nekontrolovaných pohybů se může projevovat i pomalostí nebo ztuhlostí těla. To komplikuje běžné životní situace, například nákupy.

Zdroj: Newly

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*