Téměř každý, kdo trpí na problémy s křečovými žilami, nevyužívá všechny možnosti boje, které jsou k dispozici

Fotografie: Freepik

Křečové žíly, varixy nebo také žilní městky, nejsou jen estetickým problémem žen, ale vznikají v důsledku špatného krevního oběhu, důsledkem čehož se na kůži začnou objevovat modravě zbarvené rozvětvené žilky.

Ty mohou postupem doby růst a zesilovat, způsobují pacientům velkou bolest, ale mohou zapříčinit vznik hluboké žilní trombózy nebo bércových vředů. Jejich vznik souvisí s nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním nebo naopak celodenním postojem na nohou, nevhodnou stravou, ale na vině může být i genetika. Pocit těžkých nohou, bolest i samotné křečové žíly mohou zmírnit účinné a přirozené metody, jaké to jsou?

Cvičení

Křečové žilky a žíly vznikají při malém nebo stereotypním pohybu, proto je vhodné zvolit cvičení, které povede ke zlepšení krevního oběhu nohou. Pohyb napomůže vytlačovat krev nashromážděnou v žilách, vhodné jsou chůze, jóga, plavání nebo jízda na kole.

Fotografie: Freepik

Nošení kompresních punčoch

Kompresní punčochy se používají k vyvíjení tlaku na žíly, čímž se nahrazuje pevnost žilní stěny a podporuje se tak návrat krve k okysličení. Punčochy napomáhají ke snížení bolesti, lze je zakoupit v lékárně nebo zdravotních potřebách.

Extrakt z koňského kaštanu

Žilní nedostatečnost, která je jednou z příčin vzniku křečových žil, bývá doprovázená bolestivostí, pocitem těžkých nohou a svěděním. Na tyto stavy výborně pomůže extrakt z koňského kaštanu, na zmírnění otoků je vhodné použít extrakt z listnatce pichlavého (keř známý také pod názvem řeznické koště) nebo olej z borovice přímořské. Uleví také masáž s pomocí olivového oleje.

Změna jídelníčku

Otoky způsobuje přebytek soli, je vhodné upravit jídelníček a vyvarovat se slaných potravin a zařadit produkty s vyšším obsahem draslíku a vlákniny. Pro zvýšení hladiny draslíku jsou vhodné mandle, pistácie, čočka, bílé fazole, brambory, listová zelenina nebo mořské ryby. Vlákninu doplní oves, pšenice, len a celozrnné potraviny. Odlehčený jídelníček sníží také hmotnost, čímž se sníží tlak na žíly.

Fotografie: Freepik

Doplnění flavonoidů

Flavonoidy vedou ke snížení krevního tlaku a uvolnění cév, proto je vhodné zařadit potraviny, které je obsahují, především zeleninu, citrusové plody, hroznové víno, jablka, borůvky, třešně a samozřejmě česnek.

Extrakt z hroznových jader

Na otoky dolních končetin a chronickou žilní nedostatečnost funguje podle studie amerického Národního institutu zdraví extrakt z hroznových jader, který napomáhá ředění krve a zvýšení průtoku.

Volné oblečení a nízké podpatky

Při žilní nedostatečnosti je dobré se vyhýbat upnutým nebo staženým oděvům, gumám a páskům, úlevu přinesou boty s nízkým podpatkem.

Fotografie: Freepik

Nohy nahoře

Pro zlepšení krevního oběhu se doporučuje udržovat nohy ve výšce srdce, především se to týká pracujících se sedavým zaměstnáním.

Pravidelné masáže

Krevní oběh a cirkulaci krve v žilách lze zlepšit pomocí masáží postižených oblastí za pomoci éterických olejů, citronové šťávy, případně olivového oleje. Není dobré na žíly tlačit, pouze je zlehka masírovat.

Pohyb a sportovní aktivity

Pro správné proudění krve se doporučuje pohyb, pomůže každodenní procházka, ale i menší pohybové pauzy při sedavém zaměstnání nebo změna polohy či postoje při stereotypní práci, aby se rozpohyboval průtok krve do nohou a chodidel. Není dobré sedět se zkříženýma nohama.

Zdroj: MedicalNewsToday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]