Tento obrázek ukazuje obětavost hasičů. Proto bychom jim měli být stále vděčni

Pro někoho jsou hasiči běžnou složkou integrovaného záchranného systému. Jim, ale i dalším záchranářům je třeba projevovat neustálý vděk. V první řadě proto, že chrání nejenom náš majetek, ale hlavně že chrání naše životy. Leckdo může namítat, že je to jejich práce – to sice ano, ale je jenom málo lidí, kteří by ji byli schopni také zvládnout. Dlouhé směny, vysilující zásahy, minimum peněz a každodenní riskování života. Tak vypadá práce každého hasiče a záchranáře. Buďme rádi, že daní lidé jsou.

Fotografie, která obletěla svět

Kdo viděl tuto fotografii, ten si najednou uvědomil, jak jsou hasiči v našich životech důležití a proč je třeba jim děkovat a proč je třeba projevovat jim respekt. Fotografie obletěla celý svět a zachycuje hasičské jednotky, které velmi dlouho bojovaly s požáry ve středním Portugalsku. Fotografie však nezachycuje muže uprostřed plamenů. Zachycuje muže, kteří leží na trávě a odpočívají. Jsou zcela vysílení a vyčerpaní. Přesto nemohou jít domů. Mohou si jenom chvíli odpočnout a potom musí vstát a jít znovu bojovat s živlem. Kdo z vás toto v práci zažívá?

Více než 1 500 hasičů svádělo s ohněm velký boj

Portugalské požáry byly jedny z největších v historii země. Likvidovalo je více než 1 500 hasičů, kteří se snažili nejenom uhasit oheň, ale snažili se také zabránit jeho šíření. Museli se postarat také o evakuaci ohrožených lidí, spolu se zdravotníky poskytovali první pomoc a byli na blízku všem, co to potřebovali. To vše v obrovském horku, které jenom umocňoval velký žár. Nutností bylo ochranné oblečení a další výbava, která vše jenom ztěžovala, pokud jde o náročnost a stoupající teploty. Jde však o vybavení nezbytné.

Díky nim jsou škody takové, jaké jsou

Objevily se reakce, poukazující na to, že hasiči svou práci odflákli, jelikož při požárech zemřelo necelých 65 osob a dalších 50 bylo zraněno. Ano, k těmto problémům skutečně došlo. Jaké by však byly ve chvíli, kdy by si hasiči po své 8 hodinové směně odešli domů. Jak velké by byly škody na majetku a na zdraví, pokud by většina z nich dala pro malé platy výpověď? Jsou to skuteční hrdinové, kteří si zaslouží poděkování, vděk a také obdiv.

Bez odpočinku to nejde

Jeden z hasičů popsal fotografii, na které je zachyceno několik vyčerpaných hasičů, kteří leží na trávě. Z okolností pořízení jenom mrazí. Každý z nich byl několik hodin nasazen na boj s ohněm. Potom byl vystřídán a mohl si jít krátce odpočinout. Vyčerpáním každý z nich padl do trávy a nevnímal okolí. Jejich odpočinek však dlouho netrval. Co na fotce již není vidět, to je kouř která se opodál objevuje. Dále je to fakt, že po pouhých 30 minutách odpočinku museli jít opět do akce.

Stále si někdo myslí, že tito muži nezaslouží obdiv? A je jedno, zda se jedná o hasiče v Portugalsku, nebo u nás v České republice. A co teprve takové porovnání se sportovci, kteří berou stovky milionů. Nebylo by lepší, kdyby se sponzoři klubů rozhodli dát část svých ohromných peněz i na něco, co je dost možná důležitější?

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]