Které auto se musí pohnout jako první, aby tuto hromadnou dopravní zácpu uvolnilo? Záludný rébus učitelů autoškoly

Test křižovatka

Jde o typ situace, se kterou už jste se nejspíše setkali. Dojde k dopravní zácpě, několik aut se zablokuje a bude potřeba hned několika manévrů.

Tento test na logiku je ideálním cvičením. Obsahuje totiž situaci, do které se mnoho řidičů dostane dnes a denně. Křižovatkou se snaží projet hned 7 vozů včetně jednoho autobusu. Pouze jedno z nich ale dovede provést manévr, aby bez způsobení nehody situaci uvolnilo. Pozorně si celou situaci prohlédněte a nenechte se ničím vyrušovat. Jen pečlivé soustředění vás zde dovede ke správné odpovědi.

Křižovatky jako centrum mnoha nešvarů

Křižovatky jsou jedním z nejčastějších míst výskytu i velmi vážných dopravních nehod. Pravidla pohybu na nich jsou přitom v zásadě banální. Proč zrovna tady tedy dochází k tolika problémům? Důvod je bolestně jednoduchý – řidič nedá přednost druhému řidiči a karambol je na světě. Ve většina případů tak lze jen konstatovat, že nehody pochází z hrubé ignorace i zcela základních pravidel. Které auto může tedy vyřešit tuto situaci?

Test křižovatka

Podobným příkladem jsou i kruhové objezdy. Ty jsou většinou budovány právě místo složitých, nebezpečných a často nepřehledných křižovatek. A přestože jsou jednoduché na pochopení chování, přichází i tady naprosto totožný problém.

Základní pravidlo je přitom zcela prosté – blinkr se dává až při sjíždění a přednost má ten, kdo jede v kruhu. Jen těžko už může nastat mezi řidiči jednodušší konstelace. Ale ignoranti se opravdu najdou všude.

Test křižovatka řešení

Řešením je tentokrát spíš ústup

  • Jestli stále tápete, pak je pravdou, že tato situace není úplně věcí postupu. Jde spíše o ústup, konkrétně u oranžového auta s označením G.

Auta druhé vozidlo

  • Jakmile jeho řidič jen lehce zacouvá, uvolní cestu všem dalším, který jsou zablokovaní. Jako úplně první pak pojedou vozidla E a F.

Třetí auto

  • Následně odjedou vozidla A a B.

  • Pak přichází na řadu i C a D. Jen co dojde k uvolnění celého prostoru, může i oranžové G pokračovat bez dalších obav v původní cestě.

V křižovatkách pak dochází k velmi kuriózním nehodám. Jako když zůstalo jedno auto zapíchnuté čumákem ve středovém ostrůvku. Způsobem provedení si tehdy nebyli jisti ani dopravní policisté, místem nehody byla křižovatka ulic Průmyslové a Černokostelecké. Srazila se tu tři auta, dvě z nich se složila na sebe. Došlo ke zranění dvou lidí, naštěstí nijak vážnému. Je možné, že zmíněné dva vozy posloužily třetímu jako „skokánek“.