Tichý zabiják jménem infarkt. 6 příznaků, které nesmíte za žádnou cenu podcenit

Fotografie: Depositphotos

Srdce je životně důležitý orgán, který pumpuje krev, a tím i živiny a kyslík do různých orgánů a tkání v našem těle. Zjistěte, co se stane, když je jeho funkce narušena.

Pokud se v důsledku nedostatečného prokrvení srdce začne něco dít, naše tělo se nás okamžitě snaží varovat. Pro snížení rizika srdečního infarktu, je důležité naslouchat svému tělu, abyste mohli odhalit příznaky, které mohou naznačovat možnou poruchu jeho fungování. Zdravá strava bohatá na čerstvé přírodní potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, pití velkého množství vody a pravidelné cvičení jsou navíc dobrými návyky, které pomáhají chránit vaše kardiovaskulární zdraví a udržovat tělo v rovnováze, říká lékařka Joyce Oen-Hsiao.

6 prvních příznaků srdečního infarktu

Stejně jako všechny orgány a svaly v těle potřebuje srdce ke své práci dostatečný přísun okysličené krve a zajištění dobrého průtoku krve celým tělem. Pokud se však na stěnách tepen hromadí tukové usazeniny, brání průtoku a způsobují křeče, které nakonec vedou k prasknutí příslušné tepny. Výsledkem je tvorba krevní sraženiny. Krevní sraženina blokuje průtok okysličené krve, poškozuje srdeční sval a způsobuje srdeční infarkt.

Fotografie: Freepik

Než k tomu však dojde, tělo se snaží upoutat naši pozornost vysíláním 6 signálů až měsíc předem. Jaké jsou tedy tyto znaky, které vysílá naše tělo, aby nás před infarktem varovalo?

Obecná slabost, závratě a studený pot

Trvalá celková slabost může být jedním z prvních příznaků srdečního infarktu. Pokud jsou tepny zúžené nebo ucpané, snižují průtok krve do svalů, což způsobuje celkovou svalovou slabost. Oslabený průtok krve znamená, že mozek nemá dostatek okysličené krve.

Mozek nebude schopen správně fungovat, což bude mít za následek problémy se soustředěním, závratě nebo studený pot. Proto je důležité být ostražitý a neodkládat vyhledání lékaře, pokud se tyto příznaky objeví a přetrvávají.

Fotografie: Freepik

Tlak v hrudníku, chřipkové symptomy

Jedním z nejčastějších příznaků infarktu je pocit tlaku, tíhy nebo dokonce bolesti na hrudi. Čím více se infarkt blíží, tím je tento pocit intenzivnější. Může se rozšířit i na záda, ramena, paže nebo krk. Proto je vhodné ji nezanedbávat, pokud chcete zvýšit své šance, že se vyhnete infarktu.

Fotografie: Freepik

Nachlazení a chřipka mají charakteristické příznaky, kterým ne vždy věnujeme velkou pozornost. Pokud však příznaky, jako je vysoká horečka, bolest hlavy, bolest v krku, bolesti apod., přetrvávají, aniž byste byli nachlazeni nebo navzdory důsledné lékařské péči, je vhodné vyhledat naléhavou lékařskou pomoc, protože mohou znamenat hrozící srdeční infarkt.

Chronická únava, dušnost

Pocit únavy po intenzivní fyzické námaze nebo neklidném spánku je zcela normální. Pokud se však pocit únavy stane chronickým a přetrvává i po vydatném spánku a dostatečném odpočinku, může to být známkou toho, že vaše srdce pracuje intenzivněji, aby přečerpalo více krve, a spotřebuje tak více energie.

Fotografie: Freepik

V důsledku přerušení krevního oběhu se do různých tělesných orgánů, včetně plic, dostává méně krve a kyslíku. Nedostatek kyslíku v plicích vede ke krátkému a trhavému dýchání. Pokud se tedy stále zadýcháváte, přestože se nijak nesnažíte a netrpíte žádným onemocněním dýchacích cest, urychleně se poraďte s lékařem.

Zdroj: MedicalNewsToday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]