3 rybáři ztroskotali na opuštěném ostrově. Zachránilo je průzkumné letadlo, ve kterém potkali příbuzné

Fotografie: Depositphotos

Rybáři se ocitli v nezáviděníhodné situaci. Jejich loď ztroskotala na opuštěném ostrově a vysílačce došly baterie. Nezbývalo jim než doufat, že je v širém oceánu někdo najde.

Tři muž z Mikronésie se vydali na lov ryb. Jak uvedl CBSNews, jejich loď nabrala vodu a motor přestal fungovat. Podařilo se jim však dostat na pevninu malého ostrova. Bez vysílačky mohli jen doufat, že je někdo na rozlehlé ploše se stovkami jiných atolů najde. Na ostrově strávili více než týden a při záchraně zjistili, že člen pobřežní záchranné služby je jejich příbuzný.

Rybáři ztroskotali na malém ostrůvku

Tři muži rybařili 31. března kolem atolu Piklelot v Mikronésii, když jejich loď začala nabírat vodu a přestal jim fungovat motor. Naštěstí se jim podařilo dostat na pevninu, ale jejich vysílačka se vybila. Muži tak neměli žádný způsob, jak si přivolat pomoc. Z palmových listů vyskládali na pláži nápis „HELP“, v naději, že si jej někdo všimne. Jejich velkým štěstím bylo, že se na opuštěném ostrově nacházel zdroj pitné vody a mnoho kokosových palem.

Piklelot je opravdu vzdálený ostrůvek. Je součástí Federativních států Mikronésie, tichomořského státu mezi Filipínami a Havají. Ten tvoří více než 600 ostrovů roztroušených po asi 2,5 milionu čtverečních kilometrů oceánu, uvedla CNN. Nebylo tak vůbec jednoduché najít trosečníky, když je 6. dubna nahlásili příbuzní jako pohřešované.

Jeden ze záchranářů byl jejich vzdálený příbuzný

Kontaktovali záchranáře na americkém tichomořském území Guam. Ti se pustili do pátrání. Díky nápisu z palmových listů se trosečníky podařilo lokalizovat. Průzkumné letadlo shodilo na ostrov balíčky pro přežití a předalo jejich polohu záchrannému centru. Následujícího dne byla trosečníkům hozena také funkční vysílačka, díky které se mohli se záchranáři spojit.

Mnozí čeští turisté mohou na oblíbenou dovolenkovou destinaci zapomenout

Za další dva dny se ke břehům ostrova dostala záchranná loď pobřežní stráže, která muže odvezla do bezpečí. Jaké však bylo překvapení trosečníků, když zjistili, že jeden z amerických záchranářů mluví jejich jazykem. Když se jim Eugene Halishlius představil, zjistili, že jsou dokonce příbuzní. Dva z trosečníků byli jeho bratranci. Jeden sice ze třetího a další ze čtvrtého kolene, ale stejně to byla neuvěřitelná náhoda.

Další zajímavostí bylo, že na tom stejném ostrově ztroskotali jiní tři rybáři již v roce 2020. Tehdy se je rovněž podařilo zachránit. Při množství ostrůvků, které se v oblasti nacházejí, se rovněž jedná o vysoce nepravděpodobnou náhodu. Jako by zrovna tento ostrůvek trosečníky přitahoval. Na SvětěKreativity si můžete přečíst také příběh skutečného trosečníka. Před 30 lety ztroskotal na pustém ostrově a nikdy z něj neodešel.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*