
V jeho očích je vidět něco víc než jen dětská zvídavost. Je tam tichá prosba a sen o domově, který nebude jen místem pro přežití, ale skutečným přístavem.
Ne každý má to štěstí, že se mu podaří počít dítě. Možností, jak se stát rodičem, je pak například adopce. A že dětí čekajících na svou vlastní rodinu v dětských domovech je spousta, řada z nich navíc se speciálními potřebami. Třeba jako tříletý chlapec jménem Oluś. Každý večer, než usne, si představuje, že ho někdo přikryje dekou, pohladí po vlasech a dá mu pusu. Je ovšem otázkou, jestli se mu tento sen splní a kdy k tomu dojde.
Malý chlapec, velké srdce
Oluś je malý kluk, kterého byste na hřišti snadno poznali. Neustále v pohybu, s očima rozzářenýma z každé nové hry. Miluje běhání, fotbal i magnetické stavebnice. Podle webu Parenting také miluje dětské pohádky s pejsky, speciálně příběhy Tlapkové patroly. Za rozzářeným úsměvem se však skrývá diagnóza – Oluś se narodil s FAS, tedy fetálním alkoholovým syndromem, a bojuje s epilepsií.
Není to dítě bez starostí. Ale je to dítě s neuvěřitelnou vůlí žít, smát se a důvěřovat, což dokazují i jeho videa na sociální síti. Každý den je pro něj malým vítězstvím. Chlapec sice žije v Polsku, ale i v Česku se najde spousta dětí se speciálními potřebami, které touží po svém vlastním místě a vlastních rodičích.
Holčička utrpěla popáleniny 3. stupně kvůli trendu z internetu. Hračku vložila do mikrovlnné trouby
Neviditelné jizvy a obrovská odvaha
Potřebují domov, kde je nebudou hodnotit podle diagnózy, ale podle toho, kým jsou. Pod slupkou diagnózy se totiž stejně jako v případě Oluśe může skrývat citlivá, veselá dětská duše, která se prostě narodila do nelehkých podmínek. I přesto, že adopce není jednoduchá, na jejím konci může čekat životní štěstí a nečekaný poklad.
Jak vysvětluje Heatlhline, fetální alkoholový syndrom je závažný a obvykle trvalý stav, který nastává v případě, že matka v době těhotenství konzumuje alkohol, čímž je narušen správný vývoj plodu. Objevují se vývojové poruchy, potíže s učením, změny ve vzhledu, ale může dojít i k narušení zraku či sluchu. Na SvětěKreativity jsme psali také o mamince, jež se rozhodla své miminko nekoupat.
Zdroj: Parenting, Facebook, Healthline
Napište komentář