Trombóza, nazývaná také trombus, je onemocnění, které je zodpovědné za sraženinu, která se tvoří v cévě. Objevte příznaky této patologie a rizikové faktory.
Tento stav je potenciálně smrtelný. Trombóza je třetí hlavní příčina úmrtí v rozvinutých zemích. V zájmu ochrany vašeho zdraví je důležité znát příznaky nemocí, zejména trombózy. Tato patologie může ovlivnit žíly a tepny a být příčinou smrti. Z tohoto důvodu je důležité identifikovat fyzické projevy, které je charakterizují.
Co je to trombóza? A jak vzniká embolie?
Pokud je trombóza onemocněním, které je třeba brát vážně, je to proto, že se tvoří v cévě a vytváří sraženinu. Ta může ovlivnit tepnu nebo žílu. V druhém případě můžeme hovořit o žilní trombóze nebo dokonce o flebitidě. Pokud je tepna ovlivněna, nazývá se to „arteriální“ trombóza. Tato patologie může být příčinou komplikací, jako je plicní embolie, kdy se krevní sraženina odděluje od oblasti jejího vzniku a putuje do plicní tepny. V takovém případě může způsobit náhlou smrt.
Arteriální trombóza může být také život ohrožující, protože může být příčinou infarktu myokardu. Nejedná se o jedinou smrtelnou komplikaci, kterou vyvolává, protože může také vést k riziku cévní mozkové příhody a dalším cévním příhodám dolních končetin nebo střeva. Existují dva typy trombózy, které mohou způsobit komplikace. Trombóza je charakterizována postižením povrchové nebo hluboké žíly. Arteriální může blokovat tepnu a může být nebezpečná.
Jaké jsou příčiny trombózy? A jak ji poznáme?
Ať už je trombóza arteriální nebo venózní, může ohrozit váš život. Na počátku arteriálního trombu je několik faktorů. Mezi nimi i léze stěny této krevní cévy což způsobuje sraženinu na poškozené tepně. To je případ aterosklerózy, která je také příčinou infarktu a cerebrovaskulárních příhod. Může k tomu vést několik návyků, například kouření cigaret nebo hormonální antikoncepce. Když toto onemocnění postihuje žílu, může ji podmínit několik příčin.
Příčinou může být rakovina, bakteriální infekce, zánět, injekce nitrožilního léku nebo křečové žíly. Žilní trombózu mohou způsobit i jiné věci, jako je dlouhodobé sezení, zranění, chirurgický zákrok nebo dlouhodobá imobilizace. Když žilní trombóza postihuje dolní končetinu, projevuje se několika příznaky, jako je bolest v této části těla a ztvrdnutí této části. Pokud tato patologie zasáhla povrchovou žílu, lze si všimnout zarudnutí a tepla. Někdy se v tomto případě může na těle objevit namodralé nebo bělavé zbarvení.
Zdroj: Healthline