Celoživotní choroba, kterou byste nepřáli ani úhlavnímu nepříteli, může bohužel postihnout i vás

Fotografie: Freepik

Zjistěte, jaké jsou příznaky a příčiny Crohnovy choroby, která postihuje gastrointestinální systém a bývá způsobena zánětem střev.

O Crohnově chorobě v médiích moc často neuslyšíte. Proč? Tato nemoc je stále velkou neznámou a zatím se o ní ví jen malé množství informací. Vědci proto stále nedokážou přímo určit, co přesně ji způsobuje a jaký lék by ji mohl stoprocentně vyléčit. O to těžší to pro pacienty, kteří touto chorobou trpí, je. Nemají totiž vůbec žádné jistoty a vědomí, že ani nejlepší lékaři si neví rady, musí být pro ně zdrcující. Pokud choroba zůstane bez léčení, mohou nastat životně ohrožující komplikace.

Fotografie: Freepik

Možné příčiny

Jak už bylo zmíněno, v současné době se toho celkově o Crohnově chorobě a jejích příčinách ví velmi málo. Na co zatím vědci přišli, je, že by tuto chorobu mohly způsobovat faktory jako imunitní predispozice, geny, ale také špatné prostředí.

Až 20 % lidí, kteří tímto onemocněním trpí, mají ve své rodině někoho, kdo trpí na to stejné. Určité okolnosti, jako jsou věk, kouření či poranění konečníku, v aktivním stavu choroby mají vliv na nebezpečnost znaků této nemoci.

Fotografie: Freepik

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje v tenkém střevě. Pravdou ovšem je, že může postihnout kteroukoli část gastrointestinálního traktu. To je cesta, která vede od našich rtů až po konečník.

Lidé s touto nemocí mají větší šanci na výskyt střevních infekcí zapříčiněných bakteriemi. Také se u nich mohou vyvinout houby, paraziti a viry, které způsobují vážné komplikace. Tyto infekce je velice důležité brzy identifikovat a okamžitě nasadit léčbu.

Příznaky a léčba

Ve většině případů se známky Crohnovy choroby objevují postupně. Varovnými příznaky závažného stavu choroby jsou krev ve stolici, křeče v břiše, průjmy, horečky, únava, ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti nebo pocit, že i po vyprázdnění střeva stále nejsou prázdná. Časté také bývá neustálé nutkání vyměšovat. Příznaky jsou podobné jako u otravy jídlem, alergie či podrážděného žaludku, což odhalení nemoci také podstatně stěžuje.

Fotografie: Freepik

V horším stádiu nemoci se vyskytují vředy a záněty kloubů a kůže. Zatím ještě nikdo nenašel lék, který by člověka Crohnovy choroby nadobro zbavil. Pokud je ovšem diagnostika provedena včas, je možné zmírnit příznaky, a pacient tak dostává šanci na normální život. Často bývají nasazeny protizánětlivé léky, léky proti průjmům a organické produkty, které posilují přirozenou obranyschopnost.

Zdroj: Healthline