Typy babiček, se kterými se v životě běžně setkáváme. Do jaké skupiny patříte vy nebo vaši rodiče?

Fotografie: Freepik

Babička představuje pro každé dítě velmi blízkou osobu, s níž se obvykle setkává již od narození. Podle toho, v jaké vzdálenosti od dítěte a jaký vztah chová k jeho rodičům, se pak rozvíjí vzájemné pouto dítěte a prarodiče, které může často dosahovat veliké hloubky.

Na rozdíl od rodičů totiž prarodiče nejsou nuceni svůj přístup k dítěti orientovat vyloženě na výchovu, ale mohou jej rozmazlovat nebo si s ním hrát. Ať už je ovšem jejich vztah k dítěti jakýkoliv, jejich přítomnost má obvykle velice pozitivní charakter (zejména pokud se jedná o některý z následujících povahových typů babiček), jelikož představují další osobu, jež má o něj zájem a miluje jej.

Fotografie: Freepik

Jaké babičky by si děti i rodiče měli vážit

Vztahy v rodině mohou být různé a existují také případy, kdy se prarodiče se svými vnoučaty vůbec nestýkají. Projevují-li ovšem dědečkové a babičky zájem trávit s vnoučaty čas, mají veliké štěstí. Zejména babičky bývají v tomto směru považovány za důležité, jelikož zpravidla doplňují vroucí zázemí, které dítě získává prostřednictvím své matky. Ať už se jedná o babičky z otcovy nebo matčiny strany, lze mezi nimi rozeznat těchto 5 typů.

1.    Babička, která nechce děti vracet

Tento typ babičky je typický tím, že svá vnoučata miluje nade vše a ráda se o ně stará. Pro rodiče je většinou velkou pomocí v době, kdy potřebují chodit do práce. Taková babička se vždy těší na den strávený s vnoučaty a klidně rodičům nabídne pravidelné hlídání. Je ochotná obětovat vlastní komfort a dětem se neustále věnuje, jedinou výtku snad můžete mít k jejímu rozmazlování – zejména menší děti mají problémy se od rodičů odpoutat a každé odcházení z domu tak doprovází slzičky, jež však babička ukonejší objímáním či laskominami.

Fotografie: Freepik

2.    Babička, která má svůj vlastní život

Relativně zdravý přístup nalezneme u babičky, která je ochotná se vnoučatům věnovat, ale bez větších závazků vůči rodičům. Díky tomu si zachovává vlastní životní styl, a navíc si buduje s vnoučaty velmi přátelské, protože je s nimi vždy, když chce ona. To ovšem neznamená, že si nezařídí čas, když potřebují rodiče dětí, není však po ruce vždy.

3.    Babička, která nemá ráda pravidla

I přestože mohla být dříve přísným rodičem, při čase stráveným s vnoučaty nebere pravidla vážně. Hlavním cílem tohoto typu babičky je, aby byla její vnoučata šťastná na spokojená i za cenu toho, že poruší nastolený řád.

Fotografie: Freepik

4.    Staromódní babička

Tento typ babičky se podle názvu může jevit jako nepříjemný, ale není tomu tak. Staromódní babička má tendence vnoučata učit zvykům z dávných dob – ráda s nimi peče, šije nebo vyrábí kreativní hračky z přírodních materiálů, tak jak to dělala kdysi ona, když byla dítě. Pro vnoučata – především pro ty menší – je tento přístup rozhodně přínosný.

5.    Babička – matka

Na rozdíl od ostatních typů, tato babička může být nepříjemná především pro dospělé, jelikož má neustále potřebu vše řídit a všem radit. Z hlediska dítěte není tento přístup špatný, ale rozhodně může zamávat s rodinnými vztahy.

Zdroj: Gransnet

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]