Univerzální těsto, které skvěle poslouží na langoše, pizzu i pečivo

Hledáte univerzální těsto, které můžete několik dní skladovat v lednici a použít ho třeba na pizzu nebo langoš? Toto je to pravé. Patří mezi kynutá těsta, která jsou jednoduchá na přípravu a která jsou spojena také s tím, že výsledek je vždy dokonalý. Těsto je krásně vzdušné, vláčné a díky své univerzálnosti se stačí naučit jenom toto a máte vyřešenou přípravu celé řady jídel.

Co budete potřebovat?

Nemusíte se bát, že by toto univerzální těsto mělo být, jakkoliv složité. Za chvíli se přesvědčíte o tom, že složité nijak není. Právě naopak. Napoví vám i seznam surovin, který je takový:

  • 50 g kvasnic
  • ½ lžičky soli
  • 250 ml mléka
  • 2 lžíce cukru
  • 200 g másla
  • 3,5 hrnku mouky

Kváskem vše začíná

Aby se vám toto univerzální těsto povedlo, musíte nechat takzvaně vzejít kvásek. Ohřejte mléko, aby bylo vlažné, přidejte do něho veškerý cukr a poté rozdrobené kvasnice. Nádobu zakryjte utěrkou, dejte na hodně teplé místi a nechte odpočívat minimálně 30 minut. Když kvásek vzejde, jste na dobré cestě, a to nejtěžší máte za sebou.

Vypracujte těsto

Jakmile je kvásek hotový, můžete se pustit do vypracování těsta. Stačí ke kvásku přidat všechny ingredience a začít s mícháním. A to buď ručně, nebo s kuchyňským robotem. Pokud by se těsto moc lepilo, přidejte ještě trochu mouky. Pokud by naopak bylo až moc tuhé, stačí přilít mléko.

Nechte vykynout a je hotovo

Jedná se o kynuté těsto, a tak i to musíte nechat vykynout. Mísu s ním přikryjte a dejte opět na teplé místo. Za 30–40 minut by se měl jeho objem zvětšit zhruba dvojnásobě. V tu chvíli je připravené k použití. A co z něho? Jak jsme zmínili, je toho mnoho. Langoš, pizza, pečivo, ale třeba i buchty nebo koláče. Nápadům se meze nekladou.

Pokud vy vám kousek těsta zůstal, nemusíte zoufat. Zabalte ho do sáčku nebo do potravinové folie a dejte ho do lednice. Zde by mělo bez problémů vydržet i několik dní. Potom ho stačí vyndat, nechat hodinu na teple a poté klasicky používat.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]