V 87 letech zemřela legenda českého filmu i divadla. Fanoušci i kolegové vyzdvihují jeho odkaz a zásluhy

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 24. května odešel do uměleckého nebe slavný český herec a režisér. Diváci jej znají z bezpočtu televizních a filmových rolí. Úspěch slavil i jako divadelní režisér.

Ve věku 87 let zemřel herec a režisér Jan Kačer. Zprávu o jeho skonu potvrdila ČTK jeho dcera. Webu IDnes ji potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Jan Kačer ztvárnil desítky filmových a seriálových rolí. Stál u vzniku pražského Činoherního klubu. Je držitelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka i ceny Thálie. Poslední rozloučení proběhne v Národním divadle 5. června.

Vystudoval divadelní režii

Jan Kačer se narodil 3. října 1936 v Holicích. Kvůli třídnímu původu nenastoupil na původně zamýšlené gymnázium, ale vydal se studovat SPŠ keramickou v Bechyni. Tady také objevil svou lásku k divadlu a nakonec si podal přihlášku na divadelní režii na pražské DAMU. V roce 1959 ji absolvoval a zakotvil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Ve stejném roce se také poprvé objevil před filmovou kamerou.

Jak uvádí Super, výrazné příležitosti dostával už od počátku 60. let, kdy jsme se s ním setkali mj. ve filmech Smrt si říká Engelchen. Za svoji kariéru ztvárnil desítky filmových i seriálových rolí. Příkladem můžeme jmenovat Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, Den sedmý, osmá noc, Vlčí bouda, Operace mé dcery, Bolero, Chata na prodej nebo Výchova dívek v Čechách. Zahrál si i v řadě seriálů, například v Janě Eyrové nebo Rodinných poutech.

Ve věku 86 let zemřel herec z ikonických filmů, díky kterým si získal srdce fanoušků několika generací

Byl držitelem významných ocenění

Rovněž režíroval řadu úspěšných divadelních her – Sbohem, Sokrate!, Pekař Jan Marhoul, Peer Gynt, Višňový sad, Revizor nebo Na dně. V roce 1965 stál u založení pražského Činoherního klubu. V roce 2016 obdržel z rukou prezidenta Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Je rovněž držitelem Ceny Thálie od České akademie divadelníků.

Životní partnerkou Jana Kačera byla Nina Divíšková, kterou přežil o tři roky. Poslední rozloučení s uznávaný hercem a režisérem proběhne v Národním divadle ve středu 5. června od 12 hodin. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí slavného bubeníka Jona Wysockiho. Bylo mu pouhých 53 let.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*