V roce 2016 našli týraného medvěda přivázaného řetězem k tyči. Po letech natočili moment, kdy spatřil lásku svého života

Fotografie: Depositphotos

Mladý medvěd byl nalezen týraný a přivázaný k tyči. O rok později potkal velkou lásku svého života a konečně může spokojeně žít.

V prosinci 2016 obdržela organizace Four Paws (Čtyři tlapky) naléhavou žádost o pomoc od albánské veterinární inspekce. V malé horské vesnici se prý v bezprostředním ohrožení ocitlo mládě medvěda. Majitel již nebyl ochoten ani schopen se o zvíře postarat. Když tým Four Paws dorazil na místo, našel medvěda uvázaného na řetězu v malé boudě vedle domu majitele. Medvěd byl velmi vystrašený a v panice se snažil z pevného řetězu osvobodit. Organizace okamžitě jednala a kontaktovala zoologickou zahradu v Tiraně, která byla ochotna se medvěda dočasně ujmout.

Šance na nový život

Riku, jehož mladý život byl poznamenán utrpením, byl 3. května 2017 týmem Four Paws bezpečně převezen do Medvědí záchranné stanice Belitsa, kterou společnost provozuje ve spolupráci s Nadací Brigette Bardot. Zvířata zde žijí na ploše kolem 12 hektarů a životní podmínky odpovídají jejich přirozeným požadavkům. Asi polovina medvědů si vyhrabává vlastní doupata a to, že se mnoho medvědů v této oblasti ukládá k zimnímu spánku, svědčí o tom, že se zvířatům daří dobře.

Vzhledem k mezinárodním přepravním předpisům vedla cesta přes Makedonii a Řecko. Pro jednoho z nejsmutnějších evropských medvědů a tým Four Paws to znamenalo mnoho hodin na cestě. Nakonec dorazili do Rikova nového domova v Bulharsku.

Riku a Gabrielle

Kolem výběhu, kde se Riku pohyboval, bylo několik dalších medvědů, takže všichni měli kontakt. Mimo výběh byl zvláštní medvěd, který upoutal Rikuovu pozornost, a to dvaadvacetiletá cirkusová medvědice jménem Gabrielle, která dříve žila drsným životem, ale naštěstí byla rovněž zachráněna spolkem Four Paws. Když se oba medvědi konečně mohli fyzicky setkat, projevili si lásku jeden k druhému. Začali si hrát a mazlit se a stala se z nich nerozlučná dvojice.

Sledovat je, jak jsou šťastní, je pro nás všechny inspirací a je téměř nemožné si představit, že před jejich záchranou v roce 2017 byli známí jako „dva nejsmutnější“ medvědi v Evropě. Dnes žijí v harmonii jeden s druhým i se svou spolubydlící Nastasjou. Podívejte se na neuvěřitelné video o zachráněném medvědovi.

Zdroj: Newsner