Diabetes mellitus neboli lidově cukrovka je onemocnění, které je způsobené nedostatkem inzulínu v krvi. Dělí se na první a druhý typ. Příčinou je obvykle nedostatečná funkce slinivky břišní. Inzulín je hormon, který reguluje krevní hladinu cukru. Pakliže tělo nemá jeho dostatek, hrozí nebezpečné navýšení glykémie (hyperglykémie) a následný kolaps organismu. Zjistěte, jaké příznaky mohou značit počínající chorobu.
Příznaky, které mohou značit počínající diabetes
Zaměřit byste se měli na tyto tělesné projevy:
- Časté močení neboli polyurie: pokud máte častější nutkání na močení než obvykle, zpozorněte. Může se jednat o prvotní příznak cukrovky.
- Zvýšený žíznivost: diabetici mají typicky také zvýšenou potřebu popíjet tekutiny.
- „Vlčí“ hlad: popadá vás častěji než kdy dříve abnormální hlad? Pak byste měli být obezřetní. Jedná se o jeden z běžných příznaků diabetu.
- Náhlé a intenzivní hubnutí: někteří diabetici mohou na počátku své nemoci nevysvětlitelně hubnout napříč tomu, že konzumují více potravin než obvykle.
- Poruchy vidění: vysoká hladina cukru v krvi ovlivňuje značně i cévy v očích. To způsobí, že v oční čočce se nahromadí tekutina. Vidět tak můžete následně zastřeně. Kontaktujte v těchto případech svého lékaře a podstupte vyšetření co nejdříve. V tomto ohledu totiž hrozí i oslepnutí.
- Zvýšená únava: s možnou cukrovkou je spojená i velká únava a ospalost.
- Pomalé hojící procesy: diabetikům se zpravidla také hůře hojí rány. Proto zpozorněte, pokud se i běžná oděrka nebo řezná ranka hojí déle než obvykle. Tento příznak je spojený se zhoršenou cirkulací krve v těle.
Diabetes mellitus druhého stupně
Jak již bylo řečeno v úvodu, cukrovku dělíme na první a druhý typ. Ten první je zpravidla vrozený. Druhý vzniká následkem mnoha rizikových faktorů. Zde je výčet několika z nich:
- věk nad 45 let
- nedostatek pohybové aktivity
- nepřiměřená hmotnost (obezita a nadváha)
- nezdravý jídelníček s vysokým obsahem cukrů a tuků
- pozitivní rodinná anamnéza (někdo z rodiny je diabetik)
- syndrom polycystických vaječníků u žen v anamnéze
- srdeční choroby, stavy po mrtvici a gestační cukrovka v osobní anamnéze
Pokud je cukrovka druhého typu zachycena, léčí se zpravidla perorálními antidiabetiky, jako je například Metformin. U některých pacientů je nutné rovněž podávat i inzulín. Důležité je průběžně sledovat pomocí glukometru hladinu krevního cukru. Celoživotně se pak přistupuje i k diabetické dietě, která obnáší zdravou stravu a potraviny bez cukru (se sladidly).
Výhodou je i provozování sportů, či jiné pohybové aktivity (např. rychlejší procházky). Jestliže chcete předejít vzniku cukrovky druhého typu, udržujte si průběžně zdravou životosprávu (tím i hmotnost) a navštěvujte pravidelně lékaře na preventivní prohlídky, pokud máte někoho v rodině, kdo se již s diabetem léčil či léčí.