Každý den chodí na lov do popelnic za supermarkety a na sociální sítě pak dává fotografie lákavého jídla. Těžko věřit, že se tohle vyhazuje.
Mladá Dánka si našla koníček, který se nakonec stal i jejím životním stylem. Ačkoli se na ni někteří lidé dívají skrz prsty, ona se jenom směje. Má dobré jídlo zdarma a díky ušetřeným penězům už nemusí do práce v restauraci každý den. Její osvěta navíc také nese ovoce a mnozí lidé si díky ní začali uvědomovat, že se ve vyspělých zemích plýtvá jídlem ve velkém.
Měsíčně ušetří tisíce korun
Devětadvacetiletá Sofie Juelová-Andersenová z Dánska se před čtyřmi roky rozhodla k poněkud netradičnímu koníčku. Začala chodit ke kontejnerům u supermarketů a odnášet si z nich jídlo domů. Nevěřila, jaké obrovské množství stále dobrých potravin je tu vyhozeno k likvidaci. Na svém instagramovém účtu se pak začala s ostatními dělit o své každodenní úlovky. A nutno podotknout, že většina potravin vypadá stále velmi lákavě, a těžko se chápe, proč stále pěkné ovoce nebo zelenina skončila v kontejneru.
Sofie díky této zálibě ušetří měsíčně hodně peněz. Zatímco dříve utratila za potraviny kolem 2 000 Kč týdně, nyní se jí podařilo tuto částku stáhnout pod 400 Kč a na běžné nákupy už chodí jen velmi málo. Díky ušetřeným penězům si mohla také snížit pracovní úvazek a do práce jí tak stačí chodit jen čtyři dny v týdnu. Peníze však nebyly hlavním důvodem, proč začala šířit povědomí o vyhazovaném jídle.
Nejoblíbenější supermarket v Česku zavádí novou možnost platby, se kterou zákazníci ušetří hromadu peněz
Některé supermarkety už začaly reagovat
„Z přehrabování v kontejnerech se pro mě stala záchranná mise. Tolik dobrého jídla se vyhodí a supermarkety přitom vědí, že jsou lidé, kteří si nemohou dovolit jíst,“ cituje Sofii deník Topky. I když zpočátku se na ni její přátelé i zaměstnanci supermarketů dívali skrz prsty, nyní vidí první výsledky svého snažení. Nedávno tak ukázala, že jeden ze supermarketů začal vyhozené jídlo nechávat u kontejnerů v přepravních bedýnkách tak, aby si lidé mohli pohodlně vybrat, co se jim hodí ještě předtím, než vše nasypou do velkého kontejneru.
„Dávám si také záležet na tom, abych spotřebovala každý kousek jídla, který z kontejnerů získám. Vždyť proč bych ho zachraňovala, kdybych ho vyhodila. Takže ráda vařím a zkouším experimentální recepty, které nenajdete v žádné knize,“ pochvaluje si další výhody svého koníčku. Na SvětěKreativity jsme psali o jiné ženě, která si počíná podobně a také podlehla „freeganismu“. Sběrem jídla u popelnic ušetří tisíce.
Napište komentář