Z nákupu se pravidelně vrací s potravinami zdarma v hodnotě tisíců Kč. Využívá skulinek supermarketů

supermarket
Fotografie: Unsplash

Pojem „freeganismus“ možná nezná každý, ale rozhodně nabývá na významu. Tento nový trend se týká získávání a konzumace potravin, které se vlastně staly odpadem, ale stále jsou poživatelné.

Myšlenka konzumace produktů vyhozených do odpadu se mnohým může zdát nepochopitelná a dokonce odmítavá. Nedávno se ale začala vnímat jako inovativní řešení v boji proti plýtvání potravinami a nadměrnému konzumu. Když jsou zavedeny správné zásady a postupy, může být tato praxe dobrá jak pro planetu, tak pro vaši peněženku. S tímto přesvědčením přišla TikTokerka Szmarta, která svoje názory veřejně propaguje.

Během okamžiku dokázala nasbírat dost jídla na další dny

Dle ženy, tento Freeganismus není jen ledajaké bloudění po náhodných popelnicích, ale má se jednat o důkladnou metodu shromažďování potravin na vhodných místech. Často se jedná o produkty, které již nesplňují standardy obchodů, ale stále jsou jedlé. TikTokerka Szmarta na svém profilu navíc dokazuje, že bezplatné veganství nám může poskytnout výživné jídlo. V jednom ze svých nedávných videí ukázala, kolik jídla nasbírala za jednu noc. Údajně to bylo dost na to, aby uživila dva lidi na několik nadcházejících dní.

Co v odpadcích našla?

Szmarta našla obrovské množství čerstvé zeleniny, která vyžadovala pouze důkladné omytí. Byla mezi nimi mrkev, paprika, brambory a petržel. Podařilo se jí také získat ovoce, jako jsou maliny, a docela dost mléčných výrobků, které byly podle ní stále jedlé. Některé produkty byly tedy po záruce, ale dle TikTokerky, se po důkladném zpracování dají s chutí sníst.

placení u samoobslužné pokladny

Platíte u samoobslužné pokladny? Pozor na nový typ podvodu, může vás přijít pekelně draho

Reakce uživatelů byly dost kontroverzní

Zkušenosti TikTokerky s freeganismem vyvolaly bouřlivé reakce na sociálních sítích. Mezi komentáři se objevovali uživatelé, kteří tuto praktiku kritizovali pro potenciálně nehygienické aspekty. Na druhé straně však stála komunita, která kritizovala obchody za zbytečné plývání jedlích produktů. Reakce od konkrétních značek obchodů se zatím TikTokerka nedočkala.

zelenina
Fotografie: Unsplash

Lidé mají strach z toho, jak se na ně budou ostatní koukat

V komentářích se našli dokonce tací, kteří tuto praktiku obdivovali. Mnozí také přiznali, že její videa je přiměla přehodnotit freeganismus jako způsob, jak ušetřit peníze. Bohužel, zásadní bariérou bývá prostý fakt, že by tito lidé museli prohrabávat popelnice, což je většinou vnímáno za dost nemorální způsob. I přesto, Freeganismus se stal aktuálním trendem, který však vyžaduje prolomení určitých sociálních a kulturních bariér.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]