Batole poprvé jasně vidí. Jeho reakce je důkazem, že čekání na brýle stálo za to

Fotografie: Ashley Raulerson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

11měsíční Theo Zgoda z Buffala v New Yorku dostal brýle, které mu poprvé v životě umožnily jasně vidět svět kolem sebe. Jednalo se o opravdu kouzelný okamžik.

Theův otec Jeremy zachytil onen sladký okamžik, kdy si jeho syn poprvé nasadil nové brýle. Na videu se Theo po nasazení brýlí rozhlédne kolem sebe a na jeho tváři se objeví obrovský úsměv. „Jsme tak nadšení, že náš malý uzlíček štěstí se bude v nadcházejících letech konečně radovat z toho, co uvidí,“ napsala rodina na svůj TikTok. Na závěr členové rodiny podotkli, že den co den čekali, až budou Theovy brýle hotové, ale naštěstí se jich dočkali celkem rychle. Je jim však jasné, že tato zraková problematika je ve světě čím dál vážnější.

Problematika poruch zraku

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má ve Spojených státech přibližně 12 milionů lidí ve věku 40 let nebo starších poruchu zraku. Navícdle CDC od roku 2012 trpí 4,2 milionu Američanů poruchami zraku, které nelze uzdravit, ani vylepšit. A do roku 2050 se očekává, že se počet lidí, již mají neopravitelné poruchy zraku, zdvojnásobí na necelých 9 milionů.

medvídek v nemocnici

„Náš syn přišel kvůli běžné nemoci o nohy. Nyní dostal protézy a učí se znovu chodit, z jeho odhodlání je nám do breku“

Lidé se zrakovými postiženími rapidně přibývají

CDC naznačuje, že nárůst je způsoben rostoucím počtem lidí s diagnózou cukrovky a dalších chronických onemocnění. Také přibližně 7 % dětí mladších 18 let v USA má diagnostikovaný zhoršený stav očí nebo zraku a téměř 3 % dětí mladších 18 let jsou nevidomá nebo zrakově postižená. Centrum se tedy obává toho, co bez náznaku nějakého pokroku v medicíně pacienty s těmito poruchami čeká.

Malý chlapec byl jen jedním z mála šťastných

Zrakové poruchy patří mezi 10 nejčastějších zdravotních postižení na světě. Je sice pravda, že věda doposud udělala obrovské pokroky v této oblasti, avšak za poslední roky začíná opět zaostávat. Naštěstí ale dokázala pomoci Theovi a dát mu dar zraku. Je možné, že si to chlapec třeba za několik let vezme k srdci a světu také nějak přispěje. A to ať už motivačně, nebo vědecky k tomu, aby podpořil lidi s podobnými problémy.

Zdroj: Good Morning America

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]