Čištění stříbra rozhodně není obtížné. Užitečné tipy vám ulehčí práci a ušetří spoustu času běhání po klenotnících

Fotografie: Depositphotos

Stříbro patří ve světě šperků, ale i kuchyňského a jiného náčiní, mezi poměrně oblíbené předměty. Důležitá je však jeho údržba a pravidelné čištění.

Stříbro patří mezi nejoblíbenější a také velmi často užívané materiály nejen šperků, ale také celé řady dalších předmětů běžného využití. Vedle tvrdosti, pevnosti a celkové kvality stříbra je však jeho velkou nevýhodou právě jeho povrchové zbarvení, které má častou tendenci k zašlosti, nebo dokonce takzvanému černění. Jedná se ale o problém, který má jednoduché řešení a daný předmět stačí pouze správně a pečlivě vyčistit. Jaké jsou však ty nejlepší metody, které ušetří váš čas ale i námahu?

Stříbro jako oblíbený materiál

Ačkoliv je stříbro jako materiál velmi oblíbení, jeho dojem dokáže snadno pokazit nehezký povlak, či takzvané černění, kterému velmi často podléhá. Ať už se tak jedná o náušnice, prsteny a jiné šperky, nebo je řeč o jídelní sadě nádobí, nářadí či o dalších předmětech vyrobených z tohoto pevného prvku, černota ani zašlost nepůsobí hezky. Jelikož se však jedná o problém, který je odstranitelný, můžete se jej zbavit rychle a snadno. Stačí jen znát ten správný způsob, jak na to.

Fotografie: Freepik

Solný roztok dělá zázraky

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. V tomto případě tedy spíše na stříbro, ale podstata pořád zůstává. Sůl totiž obsahuje účinné složky, které si se zašlostí i ztmavnutím tohoto materiálu poradí raz dva. Stačí pouze rozpustit jednu lžíci soli ve sklenici vody, celý roztok vlít do hrnce a během máčení šperků (či příboru a jiných stříbrných předmětů), celou tekutinu provařit. Na závěr šperky vyjměte, opláchněte teplou vodou a vyleštěte suchým hadříkem.

Šikovnost jedlé sody

To, že je jedlá soda velmi užitečným pomocníkem nejen v kuchyni, ale i v celé domácnosti, je díky jejím vysoce čistícím, dezinfekčním a také antibakteriálním účinkům poměrně známo. Méně lidí však ví, že kromě klasických nečistot v domácnosti se pomocí této látky dají odstranit i ty, jež jsou usazené na povrchu stříbra.

Fotografie: Freepik

Potřebovat budete pouze jedlou sodu, trošku vody a měkký kartáček. Jedlou sodu tak intuitivně smíchejte s vodou tak, aby vznikla hustá kaše, kterou pomocí kartáčku naneste na šperk či příbor. Mírným tlakem celý předmět očistěte, opláchněte vlažnou vodou a vyleštěte do sucha.

Účinný amoniakový přípravek

Dalším velmi účinným a výborně čistícím prostředkem, který si poradí i s pevnou nečistotou stříbra, je také amoniak. Ten snadno seženete například v domácích potřebách či podobně zaměřeném obchodě. Pokud jej máte, stačí tuto látku naředit s vodou v poměru 1:10 a do vzniklého roztoku namočit hadřík, kterým požadovaný stříbrný předmět bleskově a jednoduše vyčistíte. Na závěr jej ještě můžete přetřít suchým hadříkem a máte po starostech.

Kola nejen na pití

Jedním z dalších šikovných pomocníků v boji proti začernalému stříbru je také klasická kola. Ta totiž dokáže podobné znečištění doslova rozpouštět. Stačí jen vědět, jak na to. Nejdříve si tak do hrnce nalijte sklenici nebo dvě coly, přidejte požadovaný stříbrný předmět a nechte povařit asi 10-15 minut. Nakonec předmět vyjměte, opláchněte tekoucí vodou a otřete měkkým savým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Vsaďte na banánovou slupku

Ačkoliv se v mnoha domácnostech jedná o zcela obyčejnou součást odpadu, banánovou slupku lze využít hned několika způsoby. Kromě velmi známého hnojení rostlin například také k čištění stříbrných šperků. Slupku stačí jen rozemlít v mlýnku a výslednou hmotu použít jako pastu pro čisté stříbro. Je to snadné, rychlé, levné a také ekologické.

Voda po vaření brambor

Další velmi užitečnou a snadnou pomocí, jak se dopracovat ke zářivě čistým a jasným stříbrným šperkům či příboru, je také použití vody, který zůstala po vaření brambor. Snadno pouze vyjmete uvařenou potravinu a nahradíte ji tím, co potřebujete vyčistit. Vodu opět povaříte 10 minut a stříbrný předmět poté pouze opláchnete a následně vyleštíte. Je to rychlé, bezstarostné a hotové 2v1.

Fotografie: Freepik

Zubní pasta nejen na zuby

Zubní pasta má skvělé čistící vlastnosti, a to nejen co se zubů a ústní dutiny týče. Využít je můžete také při čištění stříbra. Na měkký hadřík stačí nanést kapka zubní pasty a poté pouze leštíte a leštíte, dokud se nebude celý stříbrný předmět jen blyštět a třpytit čistotou a leskem. Také se jedná o rychlou metodu, a navíc budou šperky či jiné předměty i mírně vonět po mentolu.

Zdroj: Today, Instyle

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]