Vynikající hnojivo pro rajčata, díky kterému budete mít ukázkové rostliny a úrodu jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Pokud chcete, aby rajčatové keře přinesly hojné ovoce až do začátku chladného období, musíte je hnojit. Hnojivo pro rajčata poskytuje živiny nejen ve vegetativním období, ale také při vázání a zrání plodů.

Proto vám chceme nabídnout recept na minerální koktejl, který vám umožní získat velkou a lahodnou úrodu rajčat. Všechny ingredience, které budete potřebovat, jsou široce dostupné – pokud byste je nesehnali ve svém oblíbeném zahradnickém centru, můžete použít internetové obchody.

Fotografie: Freepik

Potřebné ingredience

Níže už uvádíme všechny ingredience, které budete potřebovat:

  • 2 sklenice s 1 litrem dřevěného popela; využít můžete popel, který vám doma zbude po zatápění v krbu nebo kamnech. Dřevěný popel má obecně v zahradě mnohá použití, sám o sobě slouží jako důležité hnojivo.
  • 10 g kyseliny borité; je anorganická kyselina, mající antiseptické, baktericidní a fungicidní vlastnosti.
  • 10 ml jódové tinktury; ta se používá zejména pro desinfekci ran, své místo si najde ale také v tomto hnojivu, nejen pro své desinfekční prostředky.
  • 10 l horké vody.
  • Odstátá voda ke zředění koncentrovaného roztoku.
Fotografie: Freepik

Příprava hnojiva

Po celou dobu přípravy hnojiva pracujte v ochranných rukavicích. Pokud máte, můžete taktéž pro jistotu použít ochranné brýle. Připravte si velkou nádobu, do které nasypete dřevěný popel, kyselinu boritou a horkou vodu. Míchejte, aby se kyselina rozpustila. Poté budete čekat, až celá směs vychladne. Jakmile je směs studená, můžete do ní přidat jódovou tinkturu. Promíchejte a nechte 24 hodin odležet.

Použití hnojiva

Výsledné hnojivo je koncentrovaný roztok, který je nutné před použitím na rostliny naředit. Pokud byste rajčata hnojili bez naředění, spíše byste jim uškodili, než naopak. Mohli byste je tímto hnojivem spálit. Proto takto připravené hnojivo ředíme s odstátou vodou v poměru 1:10.

Možná vám přijde, že jsme si hnojiva připravili zbytečně moc, není to ale pravda. Na jeden keř budete potřebovat 1 litr zředěného roztoku. Ještě před tím, než jej začnete hnojit, rajčata zalijte odstátou vodou.

Fotografie: Freepik

Sklizeň

Hnojení provádíme ještě předtím, než rajčata začnou plodit a pak po celou dobu, kdy ještě budou vyvíjet plody. Hnojení obvykle končí s příchodem chladnějšího počasí, které není vhodné pro růst rajčat: jak víme, rajčata jsou teplomilné rostliny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]