Svoji vlastní úrodu česneku si můžete vypěstovat i na parapetu. Nebuďte závislí na rostoucích cenách v obchodech a zasaďte si vlastní česnek. Sklízet můžete po celý rok.
Ať už vás láká zahradničení, i když nemáte vlastní zahradu, nebo chcete ušetřit za nákup ovoce a zeleniny, můžete si některé druhy vypěstovat i doma. Na parapetu vám kromě čerstvých bylin mohou růst pórek, cibule nebo česnek. Stačí pár stroužků česneku zasadit a užít si téměř nekonečnou úrodu. Se správnou péči si můžete dopřát čerstvý česnek po celý rok. Zaplňte parapet čerstvými rostlinami a vylepšeté své pokrmy vždy čerstvými surovinami.
Vypěstujte si vlastní česnek
Česnek dodává pokrmům specifickou pikantní chuť a je proto skvělým dochucovadlem. Mimo jiné obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek a pozitivně působí na lidský organismus. Přesto byste s jeho konzumací měli být opatrní. Ne nadarmo se říká: ,,přes den lék, v noci jed.” Česnek vašemu tělu nejvíc prospěje v průběhu dne, díky svým antibiotickým účinkům. Na večer vás naopak z česneku může začít bolet břicho nebo pálit žáha.
Jak si vypěstovat česnek doma
Nemusíte neustále nakupovat česnek v obchodě. Vysaďte si vlastní česnek a užijte si bohatou úrodu. Z jednoho stroužku vám vyroste celá česneková palička. Pro výsadbu česneku si připravte pár jeho stroužků, květináč, do kterého budete stroužky sázet, dřevěnou tyč na vyhloubení díry a zeminu bohatou na živiny. Stroužky česneku před výsadbou neloupejte ani nijak neošetřujte. Z paličky od sebe oddělte jednotlivé kusy a můžete se pustit do výsadby.
Jak vysadit česnek do květináče
Nejprve do připraveného květináče nebo truhlíku nasypte zeminu téměř po okraj. Voda v květináči by měla být dobře odvodněná. Aby se v květináči neucpaly odtokové otvory, můžete na jeho dno vyskládat říční kamínky. Jakmile máte květináč naplněný, pomocí dřevěné tyče vytvořte v zemině díry hluboké přibližně 6 cm. Do připravených děr vložte vždy pouze jeden stroužek česneku špičkou směrem nahoru.
Pokud budete do jednoho květináče nebo truhlíku sadit více stroužků česneku, měli byste mezi jednotlivými rostlinami udržovat minimální vzdálenost 10 – 15 cm. Jakmile máte stroužky v díře, zasypte je hlínou a květináč umístěte na slunné místo. Pravidelně zasazený česnek zalévejte a v případě potřeby přihnojte vhodným hnojivem, abyste rostlinám doplnili potřebné živiny pro rychlý a zdravý růst.
Kdy je vhodné česnek sklízet
Jakmile začnou z česneku vyrůstat první listy, můžete je použít k přípravě nebo dochucení čerstvých salátů. Ve chvíli, kdy tyto listy začnou žloutnout alespoň ze dvou třetin, je načase začít česnek sklízet. Dva týdny nechte paličky česneku vysušit a následně je můžete skladovat v uzavřené nádobě na tmavém místě.
Zdroj: GardeningKnowHow
Napište komentář