Pěstování orchidejí v domácích podmínkách má jasná pravidla

Orchidej je opravdu nádhernou rostlinou, pokud člověk ví, jak ji pěstovat. Jestliže jste ve skupině začátečníků, nezoufejte. Tento zkušený pěstitel vám dá řadu tipů a triků, díky kterým budou vaše rostliny silné, zdravé a díky dokonalému květu také krásné.

Roli hraje teplota

Správná teplota, ta je základ. Pokud chcete pěstovat orchidej, které se má dařit, pamatujte na to, že optimální je rozmezí teplot mezi 18 až 28 stupni. Také je třeba připomenout, že teplota by neměla nijak výrazně kolísat. Rozdíl mezi tou denní a noční by měl být maximálně 5 stupňů. Proto je vhodné už na začátku dobře určit místo, kde bude.

Pozor na slunce

Orchideje potřebují dostatek světla. A čím více ho bude, tím lépe. Zároveň ale nesnášejí přímé sluneční paprsky, jelikož ty by mohly rostlinu popálit. Proto myslete na to, kde bude umístěná. Měl by to být dostatečně světlý prostor, ale sluneční paprsky by měly být nějak utlumeny.

Zalévejte spíše méně

Lidé si myslí, že když budou své orchideje zalévat doslova denně, je to dobře. Opak je však pravdou. Zalévání by mělo probíhat v delších termínech. Během léta postačí zhruba jednou za týden, v zimě by to mělo být jednou za 10 – 14 dní. Ideální je zalít ve chvíli, kdy je půda skutečně velmi výrazně suchá.

Dále je třeba zalévat správně. Vhodné je mít děravý květináč, kterým přebytečná voda proteče pryč. Klidně pod něho můžete dát mističku, ze které si následně orchidej natáhne, kolik bude potřebovat. I tímto postupem eliminujete přelití.

Květináč je základ

Že by měl být dostatečně velký, to asi tušíte. A z čeho by měl být vyrobený? Je jedno, jestli to bude sklo nebo plast. Důležité je, aby se jednalo o květináč čirý. A to z toho důvodu, že jedině tak se bude světlo dostávat i ke kořenům, což rostlině velmi prospěje.

Fotografie: Pixabay