Popel jako hnojivo, které dodá rostlinám potřebné živiny a je prakticky zadarmo

Fotografie: hayley green / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Málokdy se pěstovaným rostlinám daří jen díky slunci a zálivce. Čas od času je potřeba jim dodat i nějaké živiny. Toto hnojivo je velmi bohaté na základní prvky, a navíc je ekologické a zdarma.

V posledních letech si získává na popularitě hnojení pomocí dřevěného popela. Přestože ho znaly již naše babičky, nyní se tato účinná metoda do zahrad vrací. Podívejte se, co všechno popel obsahuje a pro jaké rostliny je vhodný. Při dodržení optimálního dávkování budou vaše rostliny obohacené o základní nezbytné prvky a vyrovnané půdní pH.

Proč používat popel jako hnojivo?

Popel obsahuje širokou škálu živin, které rostliny potřebují pro zdravý růst, včetně draslíku, fosforu, vápníku a stopových množství mikroživin, jako je zinek, mangan a železo. Popel zlepšuje strukturu půdy tím, že zvyšuje její schopnost zadržovat vodu, podporuje lepší odvodňování a snižuje kyselost půdy.

Které rostliny jím pohnojit?

Hnojení popelem prospívá zejména těm rostlinám, které preferují mírně zásaditou půdu. Ze zeleniny to jsou rajčata, papriky, lilky, zelí, brokolice, květák a kořenová zelenina, jako je mrkev a řepa. Ovocným stromům jako jabloně, třešně, keře borůvek a malin, hnojení popelem také prospěje. Použít ho můžete i na okrasné rostliny jako růže, hortenzie a šeříky. V malém množství ho můžete aplikovat i na trávník.

Co je potřeba dodržet, abyste rostlinám neuškodili?

Je vhodné si před aplikací popela udělat pH test půdy. Ideálně ji udržujte v rozmezí 6,5–7,5, které je vhodné pro většinu rostlin. Pokud je půda už zásaditá, popel do ní nepřidávejte. Ujistěte se také, že používáte popel ze dřeva, které nebylo chemicky ošetřené. Nepoužívejte ani popel z dřevěného uhlí, které může být napuštěné chemikáliemi, to by vašim rostlinám neprospělo.

Využití kávové sedliny na zahradě: Skvělé hnojivo i bojovník proti nezvaným hostům

dřevěné uhlíky
Fotografie: Freepik

Aplikace popela je jednoduchá. Nasypte ho na záhon a motyčkou zapracujte do půdy, do hloubky cca 10 cm. Na čtvereční metr stačí 30–50 g popela. Nebo si můžete připravit roztok s popelem smícháním 50–150 g popela na 10 l vody. Vše důkladně promíchejte a můžete záhony zalít. Pamatujte, že hnojivo z popelem je silné, proto to s jeho aplikací nepřehánějte.

Kdy je vhodné hnojit?

Popel zapracujte do půdy buď časně z jara, aby se v ní stihl dobře rozložit, nebo až v době, kdy budou rostliny dostatečně velké a silné. Malé sazenice by nemusely popel snášet dobře, proto se jejich hnojení vyhýbejte. Při posypávání popela přímo na záhon si také dávejte pozor na vítr, aby ho nenafoukal na listy rostlin.

Zdroj: MojeGotowanie

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*