Už déle než 10 měsíců nás všechny ohrožuje nový typ koronaviru SARS-CoV-2, jen do listopadu zemřelo důsledkem onemocnění na celém světě přes 1,2 milionu lidí a nakazilo se přes 48 milionů lidí. Koronavirus je nepředvídatelný, protože může způsobit doživotní následky u uzdravených, ale způsobuje podle vědců nedozírné následky nejen u těch s mírným nebo takřka nepostřehnutelným průběhem.
Také u těch, kteří mezi potvrzenými případy nejsou. Jedná se o lidi, kteří ani nevědí, že koronavirus prodělali. Co všem asymptomatickým pacientům hrozí?
Únava a ztráta chuti nebo čichu
Většina pacientů s Covid-19 si stěžuje na vysoké horečky, kašel, velkou únavu a bolest těla. Mezi další nejčastější symptomy, podle kterých se rozhoduje, zda podstoupit test na koronavirus jsou ztráta chuti nebo čichu.
Po celém světě jsou však známé případy, kdy nemocný nevykazuje žádný z těchto symptomů. Jedná se o takzvané asymptomatické pacienty, kteří koronavirem onemocnění, ale nemají žádné příznaky. Podle Texas Medical Center v Houstonu by však lidé měli být na pozoru, i těmto asymptomatickým pacientům totiž hrozí vážné poškození vnitřních orgánů.
Následky nehledě na průběh onemocnění
Většina mladých lidí prodělá koronavirovou infekci s malými nebo téměř žádnými příznaky. Podle Sonii Villapol, vědecké výzkumnice z texaského centra není důvod k radosti. Právě tito pacienti mají totiž obdobné dlouhodobé následky jako ti, co prodělali koronavirus s těžším průběhem.
„Už z tohoto důvodu by se měli všichni důsledně chránit před Covid-19,“ zdůrazňuje Sonia Villapol, „podle naší studie se až 70 % asymptomatických pacientů potýká s dlouhodobými a několikaměsíčními následky, jako jsou únava nebo bolesti svalů a kloubů.“ Na tento problém upozorňují také další vědci stejně jako Světová zdravotnická organizace (WHO).
Plicní, srdeční i neurologické poruchy
Co hrozí lidem, kteří prodělali mírné onemocnění nebo ani nevědí, že koronavirus u nich propukl? Podle francouzských lékařů se jedná nejčastěji o plicní, srdeční nebo neurologické poruchy, ty se projevují předně u mladých lidí, kteří mimo to trpí také úzkostmi.
Sonia Villapol, obdobně jako ostatní vědci, ještě nezná všechny odpovědi ohledně koronaviru, ale podle zkoumání texaského centra jsou nejpostiženějšími orgány u pacientů s mírným nebo nulovým průběhem plíce, mozek a srdce.
Plíce utrpí škody i při lehkém průběhu
Podle vědců nemusí mírný průběh znamenat, že nedojde k poškození orgánů. Na tom se shodují Dr. Eric Topol z centra Scripps Translational Research Institute i ostatní vědci, kteří zkoumali asymptomatické pacienty bez potíží s dechem nebo kašlem, kteří ale podle rentgenu měli poškozené plíce v důsledku koronavirového onemocnění.
Koronavirus napadá nervové buňky
Dalším orgánem, který je podle Sonii Villapol ochromen onemocněním, je mozek. Virus totiž napadá nervovou soustavu a v důsledku toho může dojít k poškození mozku a šedé hmoty mozkové. Do jaké míry je mozek poškozen nenávratně, to je pro vědce stále velká neznámá.
Poškození srdečního svalu i u mladých lidí
Sportovci nebo mladí lidé? I jim podle vědců hrozí následky v podobě poškození srdečního svalu. Platí to pro lidi, kteří byli před infekcí koronavirem v dobrém zdravotním stavu a netrpěli žádným srdečním onemocněním. Podle studie totiž asymptomatičtí pacienti vykazovali po vyšetření známky poškození srdečního svalu i přes mírný průběh koronaviru.