Pokud jste vášniví zahradníci, určitě vás zaujme tento tip, díky kterému vypěstujete zdravé okurky všeho druhu. Úroda bude jen vzkvétat, přesvědčte se o tom v nadcházející sezóně. Je to velmi jednoduché a efektivní.
Jak vypěstovat hojnou úrodu okurek?
Tento způsob pěstování je vhodný zejména pro menší zahrady. Postupujte dle následujících kroků:
- Nejprve si najděte vhodné místo na zahradě a vykopejte kulatou jámu, která bude mít průměr asi jeden metr. V případě, že máte na pozemku více místa, klidně udělejte jámu širší.
- Vykopanou zeminu prohnojte dřevěným rozmělněný popelem (cca 2 hrnky) a také kompostem (zhruba 1 kbelík).
- Nyní si najděte nebo sežeňte kovovou trubku o průměru minimálně 3 centimetry a délce asi 3 metry (může být ovšem kratší). Pak ji zakopejte alespoň metr pod zem, aby byla podstava stabilní.
- Trubku následně zaházejte prohnojenou zeminou a do ní zasaďte okurky. Mezi jednotlivými sazenicemi musí být prostor cca 30 cm. Nezapomeňte půdu pravidelně zalévat a čekejte, až se objeví první výhonky.
- Až se začnou výhonky okurek „plazit“, přichyťte je na vrch trubky pomocí provázku kolem dokola. Vytvoříte tak jakousi stříšku.
Nesehnali jste kovovou trubku? Potom postačí vcelku dobře i jakýkoliv dřevěný kůl optimálního průměru. Pak už jen stačí důsledně okurky kropit, hnojit a brzy se dočkáte bohaté úrody plodin.
Přírodní hnojiva na okurky
Na závěr vám ještě přinášíme několik tipů na přírodní hnojení okurek, aby byly skutečně bujné:
- Vsaďte na hnůj od krav, koní, ovcí nebo prasat: pokud vlastníte jedno z těchto zvířat, jste ve výhodě. Hnůj zajistí perfektní růst plodin. Důležité je, nechat ho před samotným použitím rozložit v kompostu.
- Slepičí trus je také dobrým hnojícím prostředkem: přemístěte jej do sudu, nebo jiné nádoby, přelijte vodou a nechte asi týden stát na teplejším místě. Směs pak zřeďte čistou vodou v poměru cca 1 ku 10.
- Droždí nejen na pečení: výborným hnojivem na okurky se stanou i kvasnice. Asi 10 gramů droždí rozpusťte v deseti litrech vody, svařte 1 až 2 hodiny, nechte vychladnout a po zředění 40 až 50 litry odstáté vody aplikujte na rostliny.
Myslete primárně na to, že plodiny potřebují dodat základní minerály pro správný růst, tj. draslík, dusík a fosfor. Okurky rovněž zasluhují čas od času pokropit speciálními přípravky proti plísním. Ty seženete standardně v zahradnictví.