Vytvoření zahradního jezírka nemusí být složité, postačí k tomu staré pneumatiky

Máte u svého domu dostatečně velkou zahradu, na které plánujete vytvořit zahradní jezírko? Pokud ano, podívejte se jak je to snadné. Většina lidí si totiž myslí, že musí práci svěřit specializované firmě a odborníkům, jinak nemohou počítat s dobrým výsledkem. Realita je však jiná, jelikož vše se dá zvládnout i svépomocí. A to navíc s využitím něčeho, co je obyčejný odpad. S využitím starých pneumatik, které dobře poslouží jako základ. Že to není možné? Přesvědčte se o opaku.

Nejenom jedna, ale i více pneumatik

Jako první je třeba sehnat staré pneumatiky. Mohou to být jak gumy od osobního vozu, tak se může jednat i o pneumatiky od nákladního auta. Kolik jich budete mít a v jakých velikostech je na vás. Na co byste však měli pamatovat, to je fakt, že každý pneumatika bude tvořit jeden rybníček z vašeho jezírka. Záleží tak na vaší představě i na velikosti plochy, kde má zahradní jezírko vyrůst.

Vykopejte díry a vložte pneumatiky

Začíná ta nejtěžší práce. Tou je vykopání děr. Jejich průměr by měl být stejný, jako je průměr jednotlivých pneumatik. Jejich hloubka by měla být zhruba o 10 centimetrů větší, než je výška pneumatiky v ležatém stavu. Je to proto, že na dno ještě nasypete asi 10 centimetrů písku a zároveň budete chtít dosáhnout toho, aby byla každá pneumatika umístěná lehce pod terénem. Pokud je hloubka jámy nedostatečná, ještě raději pár centimetrů přidejte.

Odřízněte boční část pláště a odstraňte nečistoty

Nyní je třeba odstranit boční část pláště pneumatiky. Pokud ji máte usazenou, tak mluvíme o horní části a odstranění po celém obvodu. Následně zarovnejte řez a odstraňte všechny nečistoty, které mohou být uvnitř pneumatiky. Její vnitřní prostor by ml být dokonale čistý. Stejně tak zkontrolujte i písek, zda v něm nejsou ostré kameny. Jakékoliv tyto druhy nečistot by následně mohly mít za následek proražení folie, což by vedlo k postupnému vytékání vody a tedy k nutnosti vše opět opravit.

Aplikujte kvalitní folii

Zde rozhodně nešetřete na kvalitě. Aby si zahradní jezírko zachovalo stále stejnou hladinu vody a ta nikam neunikala, použijte kvalitní folii, kterou následně aplikujte přímo do samotné pneumatiky tak, aby přesahovala přes její okraje. Zde zahněte folii dolů a zasypejte štěrkem nebo zeminou, aby držela a po napuštění vodou nesklouzávala zpět do pneu. V tu chvíli jste připraveni k finálnímu kroku.

Napusťte zahradní jezírko vodou a zaměřte se na jeho estetiku

vše máte připraveno k té nejdůležitější fázi, kterou je napuštění jezírka vodou. V tu chvíli se také přesvědčíte o tom, zda použitá folie opravdu těsní tak, jak by měla. Pokud je všechno v pořádku, můžete se pustit do dokončovací prací. Ty souvisí především s celkovou estetikou vašeho výtvoru. Můžete použít kameny, které budou vhodnými okraji jednotlivých jezírek. Kolem můžete vysázet také různé druhy rostlin. Zkusit můžete také různé vodní rostliny, které použijete přímo na nebo ve vodní hladině. Tady se fantazii rozhodně meze nekladou. Pokud nemáte jasno o tom, jak by mělo jezírko vypadat, inspirujte se od ostatních, kteří již podobný projekt úspěšně realizovali.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]