Využijte sílu banánové slupky v domácnosti. Své uplatnění nalezne nejen jako účinné hnojivo

Fotografie: Freepik

Doby, kdy banány byly exotickým a nedostupným zbožím, jsou dávno pryč. Dnes jde o jeden z nejběžnějších druhů ovoce, které koupíme po celý rok. Navíc jsou banány trochu překvapivě o poznání levnější než tuzemské ovoce, třeba jablka nebo hrušky. Většina z nás banán sní a slupku prostě vyhodí, ale to je velká chyba. Banánová slupka není jen oblíbenou rekvizitou filmových grotesek, má řadu využití. 

K čištění vody

Fotografie: Freepik

Pokud máte doma či na chalupě vodu ze studny, pravidelně si necháváte měřit její kvalitu. Ale i když testem projde, může v ní být poměrně dost stopových prvků, které lidské tělo špatně snáší. Jejich koncentrace ve vzorku jen nepřekročila maximální povolené limity pro pitnou vodu.

Nadrobno nakrájená banánová slupka umí z vody vytáhnout olovo a měď. Stačí ji nechat několik hodin louhovat. Voda pak navíc získá nasládlou banánovou příchuť. Tenhle trik se hodí i v domácnostech v domech se staršími vodovodními trubkami.

Jako hnojivo

Fotografie: ImgurPhotos

Banány nejsou skvělou potravou jen pro lidi a celou řadu zvířat, živiny z nich ocení i vaše květiny a další rostliny. A protože by byla škoda hnojit banánem samotným, bohatě stačí, když využijete slupku.

Celé slupky ze tří banánů naložte na tři dny do dvou litrů vody. Nálev můžete během té doby několikrát protřepat. Pak slupky odstraňte a dejte do kompostu, pokud máte, nebo vyhoďte. Důležité živiny z nich jsou ve vodě, kterou můžete zalévat květiny.

Blahodárné účinky pro tělo

Fotografie: Freepik

Kromě toho slupku od banánu můžete využít například:

  • K výrobě pasty na čištění stříbra – stačí slupku rozemlít v mixéru a naředit trochou vody
  • Jako přírodní lék na popáleniny, odřeniny, hmyzí štípance a vosí žihadla – stačí pečlivě umytou slupku od banánu přiložit na postižené místo na zhruba deset minut
  • Jako zdravé bělidlo zubů – stačí po vyčištění zubů běžnou pastou sežvýkat kousek banánové slupky

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]